Czy wyobrażam sobie życie bez płatności gotówką?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wyobrażam sobie życie bez płatności gotówką?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Paisit Teeraphatsakool

Fundacja "Polska Bezgotówkowa", różne instytucje finansowe, także banki, próbują przekonać nas do obrotu bezgotówkowego. Jak tłumaczy Warszawski Instytut Bankowości, obrót bezgotówkowy przynosi korzyści nie tylko konsumentom, ale także przedsiębiorcom.

Posłuchaj

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z gotówki? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponadto koszt drukowania i gromadzenia pieniędzy jest bardzo wysoki. W niektórych krajach planowane jest całkowite wycofanie gotówki. W Polsce udział gotówki w transakcjach jest jednym z najwyższych w Europie i wynosi 39 procent. 

pit podatki 1200.jpg
Czy wielu Polaków wspiera organizacje pożytku publicznego?

Fundacja "Polska Bezgotówkowa" bezpłatnie użycza terminale małym przedsiębiorcom. Jak dokładnie wygląda ten proces? – Chcemy w ten sposób dokonać pewnego pozytywnego testu z punktu widzenia przedsiębiorcy. Robimy to, aby przekonać go do płatności bezgotówkowych i korzystania z terminali w przyszłości. Chcemy też informować, że opłaty za korzystanie z takich usług są bardzo niskie – tłumaczy dr Mieczysław Groszek, prezes fundacji "Polska Bezgotówkowa".

– Mamy dzisiaj dwa trendy. Jeden, który jest kojarzony ze swojego rodzaju tradycją i wolnością, czyli płatność gotówką. I mamy ten drugi argument po stronie płatności bezgotówkowych, czyli większą łatwość w dokonywaniu transakcji – mówi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. 

Dużym plusem gotówki jest większa kontrola nad wydatkami. Czy używając wyłącznie kart płatniczych będziemy wydawać za dużo? Czy w Polsce możemy zrezygnować z gotówki? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

office-1209640_1920 biznesmen 1200.jpg
Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Mieczysław Groszek (prezes Fundacji "Polska Bezgotówkowa"), Jarosław Ryba (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych), dr Jakub Górka (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Konrad Raczkowski (dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Cezary Dziugieł (ekspert e-płatności)
Data emisji: 8.02.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane