Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wolność gospodarcza u nas ma się dobrze?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Free-Photos

Według przedstawionego właśnie Indeksu Wolności Gospodarczej jesteśmy krajem umiarkowanie wolnym gospodarczo. 

Posłuchaj

Dlaczego jesteśmy na 45. miejscu w zestawieniu Economic Freedom? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

vat podatek 1200 free
Czy wielu Polaków wspiera organizacje pożytku publicznego?

W zestawieniu Economic Freedom drugi rok z rzędu Polska zajęła 45. miejsce. Dwa lata temu byliśmy na 39. miejscu. Eksperci wskazują na obszary wymagające poprawy. To wydatki publiczne, rzetelność państwa i skuteczność sądów. 

Na szczycie rankingu znajdują się: Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria i Australia. Co wpływa na to, że Polska nie może się znaleźć w tym gronie? – Powtarzamy od lat, że najgorszą rzeczą jest nieprzewidywalność i niestabilność prawa. W Polsce nie wiemy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku, ale także jaką wysokość ma podatek zaległy, np. sprzed pięciu lat. Dowiadujemy się o tym wskutek decyzji wydanej przez organ podatkowy w ostatniej chwili przed upływem przedawnienia – tłumaczy prof. Robert Gwiazdowski, współzałożyciel fundacji Warsaw Enterprise Institute. 

długi 1200.jpg
Czy zadłużanie się emerytów to efekt biedy?

– Nowych firm, które powstają i za chwilę upadają, jest sporo. Polacy próbują podejmować wyzwania. Gdyby państwo działało sprawnie i było zasobne, a do tego w minionych czasach nie zostałyby popełnione błędy, z pewnością łatwiej byłoby utrzymać się na powierzchni. Jest wiele rzeczy do naprawienia – uważa Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Czy w przyszłości nasza sytuacja się poprawi? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Robert Gwiazdowski (współzałożyciel fundacji Warsaw Enterprise Institute), dr Janusz Grobicki (ekspert Centrum im. Adama Smitha), Jeremi Mordasewicz (ekspert Konfederacji Lewiatan), Janusz Szewczak (zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych), Paweł Majtkowski (ekonomista), Jarosław Janecki (główny ekonomista Society Generale)
Data emisji: 5.02.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/gs


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane