Jacek Czaputowicz: stanowisko Izraela ws. noweli o IPN opiera się na fałszywych przesłankach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Czaputowicz: stanowisko Izraela ws. noweli o IPN opiera się na fałszywych przesłankach
Minister spraw zagranicznych Jacek CzaputowiczFoto: Trójka

– Nawet jeśli prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN, nie będzie to oznaczać zakończenia jakiegoś etapu, nadal trzeba rozmawiać z Izraelem – powiedział Jacek Czaputowicz w "Salonie politycznym Trójki". Na uwagę, że w części środowisk w Izraelu "Polska jako taka" jest obwiniana za Holokaust, szef MSZ zaznaczył, że "jeśli tak jest, to tutaj kompromis jest niemożliwy".

Posłuchaj

"Nie zgodzimy się na to, żeby Polskę obciążać za Holokaust" - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz (Trójka/Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Nowela ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

 Stanowisko Izraela ws. nowelizacji ustawy o IPN opiera się na fałszywych przesłankach. Krytyczne uwagi wynikają z niezrozumienia  stwierdził szef MSZ Jacek Czaputowicz. W jego ocenie strona izraelska chce dziś wpływać na proces legislacyjny w Polsce.

Minister był pytany w radiowej Trójce o relacje pomiędzy Polską a Izraelem.  Jesteśmy na etapie prezentowania naszego stanowiska, Izrael też zajął określone wobec nowelizacji ustawy dot. IPN. Myślę, że jest tutaj wiele nieporozumień. Należy rozmawiać, prezentować racje i mam nadzieję, że ten dialog będzie kontynuowany  mówił.

Zdaniem szefa MSZ krytyczne uwagi premiera Izraela Benjamina Netanjahu wobec noweli ustawy o IPN wynikają z niezrozumienia.  Jest chęć modyfikacji tej ustawy przez stronę izraelską, wpływu na proces legislacyjny w Polsce  mówił szef MSZ.

W ocenie ministra "zdecydowane" stanowisko Izraela opiera się "na fałszywych przesłankach".  Intencja Polski jest inna. Chodzi o to, aby nie obciążać Polski – państwa polskiego, narodu polskiego rozumianego jako całość, tu chodzi o państwo narodowe, a nie o pojedyncze osoby – za zbrodnię Holokaustu, których naród ten nie popełnił  oświadczył Jacek Czaputowicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 5.02.2018
Godzina emisji: 8.13

PAP/mg/mk

Polecane