Adam Bielecki: nie jestem maszyną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adam Bielecki: nie jestem maszyną
Adam Bielecki Foto: Paweł Kurek/PolskieRadio.pl

- Zyskałem przydomek "Maszyna". Bardzo nie lubię tego określenia, bo mam poczucie, że ono mnie dehumanizuje. Przecież zarówno wartości estetyczne, jak i międzyludzkie są dla mnie bardzo ważne w trakcie wspinania się - mówił polski himalaista Adam Bielecki kilka miesięcy temu.

Posłuchaj

Zaskakujące słowa Krzysztofa Wielickiego i rozmowa z Adamem Bieleckim (Godzina Prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_693541759 nanga parbat 1200.jpg
Akcja ratunkowa na Nanga Parbat. "Zrobili to w niesamowitym stylu"

W powtórkowej rozmowie Michała Olszańskiego z Adamem Bieleckim, himalaista opowiadał o niesamowitej sile, która ciągnie go na najniebezpieczniejsze i najwyższe szczyty na ziemi. Chociaż kiedy zaczynał swoją przygodę ze wspinaczką, został przysypany przez lawinę, to nawet na chwilę nie pomyślał aby rzucić ten sport. Wielu, obserwując go z boku, mogłoby powiedzieć, że wciąż balansuje na granicy życia i śmierci...

- Na każdej wyprawie daję z siebie wszystko. Rzeczywiście zbliżam się do granic moich możliwości. A jeśli chodzi o śmierć, to my - wspinacze - częściej z nią obcujemy, więc jest ona dla nas źródłem refleksji - przyznał.

Przed emisją powtórkowej rozmowy z Adamem Bieleckim, Michał Olszański połączył się telefonicznie z Krzysztofem Wielickim, który opowiedział o akcji ratunkowej na Nanga Parbat i narodowej wyprawie na K2. 

– Adama Bielecki i Denis Urubko zostali przeze mnie wyznaczeni do akcji ratunkowej i zrobili wspaniałą robotę. Przypisywanie temu, że jest to pierwsza w historii himalaizmu taka akcja, to jest to plecenie głupstw – zaskakuje swoją wypowiedzią Krzysztof Wielicki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Adam Bielecki opowiada więcej o górach, niebezpieczeństwie, ogromnej radości ze wspinaczki, ale i o swojej rodzinie oraz wczesnej młodości. Ponadto Krzysztof Wielicki szczegółowo opowiada o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. 

***

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Adam Bielecki (himalaista), Krzysztof Wielicki (himalaista)

Data emisji: 1.02.2018
Godzina emisji: 12.08

fbi/mz/kw

Polecane