Gdzie tkwią korzenie polsko-izraelskiego sporu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie tkwią korzenie polsko-izraelskiego sporu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: esfera/Shutterstock.com

– Leciałem w tym tygodniu do Izraela z byłym ambasadorem Szewachem Weissem i nie wiedziałem wtedy jeszcze jaki spór rozpętał się na linii Tel-Awiw – Warszawa. Niezwykle ostry, dodajmy, spór o historię, w którym padają bardzo mocne słowa – mówi dziennikarz Jerzy Haszczyński.

Posłuchaj

Dariusz Rosiak rozmawiał m. in. o polsko-izraelskim sporze (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Powodów tej sytuacji jest kilka. Jeden z nich wynika z faktu, że, niestety, w sporej części izraelskiego społeczeństwa tkwi głęboko zakorzeniony antypolonizm, co wynika z tego, że z pokolenia na pokolenie są przenoszone różne opowieści, nawet sprzed Holokaustu. To żyje, a ponieważ kontakty między członkami rodzin były urywane, te historie zostały niezwykle wyolbrzymione. Ja nie podważam tego, że wiele osób ucierpiało, ale bywa, że są to opowieści z czasów, gdy nie było żadnych wielkich zbrodni – zauważa Jerzy Haszczyński. – Dochodzi do tego również sprawa niekorzystnego momentu przyjęcia ustawy o IPN przez Sejm, czyli w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci O Ofiarach Holokaustu – dodaje gość audycji.

Jak zwraca uwagę Jerzy Haszczyński, duży wpływ na obecną sytuację ma też stosunek części izraelskich polityków. Niektórzy z nich od lat bardzo krytycznie wypowiadają się na temat Polski. – Rozmawiałem w Izraelu z wieloma osobami zasłużonymi dla pojednania między naszymi krajami, które często są bardzo ważnymi postaciami. Nie chciały one jednak, bym wymieniał ich z nazwiska. Mówili mi za to, że Yair Lapid, szykowany na funkcję premiera polityk partii Yesh Atid, który niezwykle mocno krytykuje Polskę w swoich wypowiedziach, wymyślił sobie biografię, według której jego rodzina szalenie ucierpiała z powodu Polaków i w związku z tym on posuwa się do używania określenia "polskie obozy zagłady" całkowicie świadomie – dodaje dziennikarz.

Czy najnowsza ustawa o IPN faktycznie ograniczy wolność swobodnego przekazu na temat historii? Czy jest szansa na rozwiązanie tej trudnej sytuacji i poprawę stosunków polsko-izraelskich w najbliższym czasie? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

Ponadto w audycji:

  • Irlandczycy będą głosować w referendum w sprawie dostępności aborcji. Jak z kraju katolickiego Irlandia stała się miejscem, w którym ze zdaniem Kościoła mało kto się liczy?
  • Rumunia zmienia sądownictwo. Czy po Węgrzech i Polsce kolejny kraj "nowej" Europy czeka ostry spór z Komisją Europejską?
  • Sąd apelacyjny podtrzymuje wyrok wobec byłego prezydenta Luli. Czy niedawny idol Brazylii jest skończony politycznie?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Jerzy Haszczyński (dziennikarz), Marcin Szulc (prawnik), Bogumił Luft (publicysta, były ambasador RP w Rumunii i Mołdawii), Bartłomiej Rabij (założyciel radiobrazylia.pl)
Data emisji: 03.02.2018
Godzina emisji: 15.06

ml/kk

Polecane