Polsko-izraelski spór o historię
2018-02-02, 02:02 | aktualizacja 2018-02-02, 09:02
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice?
Posłuchaj
Goście Piotra Semki analizowali historię i przypominali, jak wyglądały polsko-żydowskie relacje na przestrzeni dziesięcioleci. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że stosunki Polski z Izraelem uległy pogorszeniu. Gdzie popełniono błędy i jakie emocje je spowodowały? Jaki rodzaj dialogu pomoże zasypać różnice w opiniach?
– Nagle tą ustawą wszystko zostało postawione na ostrzu noża. My powiedzieliśmy nie: Polacy nie są współodpowiedzialni za Holocaust. Z drugiej strony Izrael musiał skonfrontować tę tezę. To znaczy, że wszystkie ich opowieści o antysemityzmie w Polsce i Żydach prześladowanych przez Polaków, nagle muszą prysnąć i nie można im o tym mówić. Problem przed jakim stajemy, to jest niezrozumienie obu stron – mówi o problemie Tomasz Wróblewski, publicysta.
– Wydaje mi się, że bardzo ważne jest, aby odtworzyć cały proces. Zrozumieć z czym weszliśmy w drugą wojnę światową, dlaczego społeczeństwo różnie się zachowywało w wielu wymiarach. Musimy zgłębić się w tym, jak społeczeństwo zostało zniszczone przez te dwa systemy totalitarne, które spowodowały zachowania wstydliwe na przestrzeni lat. Gdybyśmy to potrafili zrozumieć, te napięcia międzynarodowe nie wyglądałyby w ten sposób – zauważa Zbigniew Gluza, dziennikarz i działacz opozycji w czasach PRL.
Jak wyglądały relacje polsko-izraelskie na przestrzeni dziesięcioleci i co zrobić, aby je poprawić? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Zbigniew Gluza, Piotr Gursztyn, Tomasz Wróblewski
Data emisji: 1.02.2018
Godzina emisji: 21.08
kw