Guantanamo – koniec najsłynniejszej bazy wojskowej świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Guantanamo – koniec najsłynniejszej bazy wojskowej świata?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

"Od wielu lat jasnym jest, że więzienie Guantanamo nie poprawia naszego bezpieczeństwa narodowego. A nawet je pogarsza" – mówił dwa lata temu Barack Obama.

Posłuchaj

Ernest Zozuń rozmawiał o możliwości zamknięcia bazy w Guantanamo (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ówczesny prezydent USA ogłosił wtedy plan zamknięcia więzienia. Ale prezydent się zmienił… "Po przeanalizowaniu naszej polityki obronnej jasno trzeba stwierdzić, że Guantanamo powinno zostać" – mówi w swoim orędziu o stanie państwa Donald Trump.

Zmieniło się podejście do sprawy? Czy urealniło?

– Głównym problemem, który towarzyszy tej sytuacji, jest status osób, które były, lub są przetrzymywane w Guantanamo. Czy są to jeńcy wojenni? Czy może więźniowie? Czy są oni przetrzymywani na amerykańskiej ziemi, czy nie? To są rzeczy dla prawników i konstytucjonalistów – mówi Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Amerykanie mówią, że spośród około 600 zwolnionych z Guantanamo, około 100 wróciło do działalności terrorystycznej. Największy jednak problem z tą bazą to zadra na wizerunku USA. Cenię jednak to, że Donald Trump powiedział wprost, że nie zamknie tego miejsca. Wcześniej Waszyngton utrzymywał, że proces likwidacji bazy w Guantanamo trwa i, że działa ona tylko z przyczyn technicznych – dodaje gość audycji.

W jaki sposób baza w Guantanamo może zostać wykorzystana przez przeciwników USA? Czy zacznie ona znów przyjmować więźniów? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Bohdan Szklarski (Pracownia Badań Nad Przywództwem, Ośrodek Studiów Amerykańskich UW)
Data emisji: 1.02.2018
Godzina emisji: 16.48

ml/kd


Polecane