Tauron Nowa Muzyka Katowice. Znamy kolejnych artystów!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tauron Nowa Muzyka Katowice. Znamy kolejnych artystów!
Son LuxFoto: mat. prasowe

Lista wykonawców festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018 jest coraz dłuższa! W środę poznaliśmy kolejnych artytów, którzy na przełomie czerwca i lipca wystąpią w Mieście Ogrodów.

Posłuchaj

Tauron Nowa Muzyka Katowice. Znamy kolejnych artystów! (Potrójne pasmo przenoszenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku szykuje się prawdziwa gratka dla fanów różnorodności w muzyce. Zjawiskowa Fever Ray ze Szwecji zagra na FTNMK w ramach swojej pierwszej trasy koncertowej od ośmiu lat. Niegdyś wokalistka popularnego duetu The Knife, który tworzyła wraz z bratem. Obecnie skupiona jest na macierzyństwie oraz karierze solowej. Jesienią 2017 roku nieoczekiwanie wypuściła do serwisów streamingowych długo wyczekiwany drugi album "Plunge". Typowy dla Fever Ray futurystyczny elektroniczny pop wzbogacają wątki charakterystyczne dla nowoczesnego r'n'b. Koncert tej frapującej artystki będzie jednym
z najważniejszych wydarzeń zbliżającej się 13. edycji Festiwalu.

Licznych polskich fanów Son Lux z pewnością ucieszy występ zespołu na głównej scenie Tauron Nowa Muzyka Katowice. Lutowy koncert w Warszawie został już wyprzedany, a album "Brighter Wounds", który ukaże się tego samego miesiąca, jeszcze powiększy zainteresowanie tworczością grupy. Ich nagrania wymykają się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym, łącząc elementy rocka, elektroniki i popu. Typowo piosenkowe struktury są wzbogacane przez rozbudowane aranżacje, a całość dopełniają najnowsze zdobycze technologii produkcji muzyki.

Z pewnością wydarzeniem będą koncerty projektów Uwe Schmidta, czyli Señor Coconut i Flanger (z Burntem Friedmanem), prezentujących elektroniczne rozwinięcie dziedzictwa muzyki jazzowej i latynoskiej. Zderzenie starego z nowym przewija się także w twórczości Irańczyka Sote, którego zaawansowane technologicznie nagrania oparte są jednocześnie na tradycyjnej muzyce Persji. Występy tych artystów gwarantują wysokie doznania muzyczne i będą jednym z najbardziej intrygujących podczas zbliżającej się edycji Festiwalu.

Specjalny live act zaprezentuje legenda francuskiego electro, czyli The Hacker. Artysta znany doskonale z duetu z Miss Kittin wrócił do swoich korzeni i zestawia mroczne techno z zimną nową falą, używając tylko i wyłącznie analogowego sprzętu.

Silny pierwiastek kobiecy zapewnią także fascynujące didżejki Tijana T z Serbii, Courtesy z Grenlandii oraz reprezentująca scenę footwork artystka Jlin. Wszystkie trzy wymienione panie cechuje bezkompromisowość, unikalny styl i niezwykle wysoki poziom artystyczny. Tworząca footwork Jlin jeszcze kilka lat temu pracowała w hucie, ale produkowane po godzinach nagrania zaprowadziły ją m.in. do udźwiękawiania pokazów kolekcji Ricka Owensa i Adidas Originals. Jej ostatni album "Black Origami" trafił na szczyty podsumowań opiniotwórczych mediów, a w nagraniach wzięli udział m.in. William Basinski i Holly Herndon. Dzięki uporowi i konsekwencji, Tijana T z twarzy festiwalu Exit w Serbii stała się europejską gwiazdą muzyki klubowej i słynie z gustownych setów techno. Courtesy urodziła się na Grenlandii, ale wychowała w Danii, a jej kariera didżejska nabrała tempa od 2016 roku. Dunka o trudnym do wymówienia imieniu Najaaraq Vestbirk zaczaruje publiczność wybuchowym setem opartym m.in. o takie stylistyki, jak rave, breakbeat i electro.

Kto jeszcze zagra na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018?

Karnety są już dostępne w sprzedaży. Do 1 lutego można je nabywać w promocyjnej cenie 199 zł lub 249 zł wraz z miejscem na polu namiotowym. Karnety 4-dniowe kosztują 389 zł, z miejscem na polu namiotowym – 439 zł.

***

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Na przełomie czerwca i lipca katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

Polecane