Budka Suflera w Trójce. "Na naszych płytach była twórczość, a nie zbieranina piosenek"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Budka Suflera w Trójce. "Na naszych płytach była twórczość, a nie zbieranina piosenek"
Budka Suflera w Klubie "Trójki". Od lewej: Tomasz Zeliszewski, Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Mieczysław Jurecki (Budka Suflera) i Jarosław Sawic (autor książki)Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Klub Trójki", wyemitowany 31 stycznia 2018 roku, był zwieńczeniem wieczoru z Budką Suflera. Wcześniej zaprezentowaliśmy film dokumentalny Bolesława Pawicy "Budka Suflera at the Village Studio", w którego powstanie zaangażowany był Piotr Metz, prowadzący pierwszą część wieczoru.

Posłuchaj

Budka Suflera w Trójce. "Na naszych płytach była twórczość, a nie zbieranina piosenek" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyjątkowo wtorkowy "Klub Trójki" odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej z udziałem publiczności. Muzycy Budki Suflera opowiadali m.in. o swojej przygodzie w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku. W legendarnym kalifornijskim studiu grupa nagrała dwa utwory: "Dancing with Ghosts" i "Breathing You", do których teksty napisał Jonathan Caroll. Producentem sesji z udziałem Marcusa Millera, Steve Lukathera, Sheili E., był również Greg Phillinganes, który nagrał również partie instrumentów klawiszowych.

– Ja byłem w tym studio wcześniej wraz z Tomaszem Zeliszewskim i Piotrem Metzem. To, że jest to magia, jest to oczywiste. Sam byłem lekko rozczarowany reakcją na te nagrania, ponieważ wówczas w Polsce nikt nie był gotowy na tego typu eksces – mówił Mieczysław Jurecki, basista Budki Suflera.  

Członkowie Budki Suflera zostali poproszeni o scharakteryzowanie swojej twórczości. Co według nich jest "Budkowe"? – Ja zawsze twierdziłem, że jesteśmy szalenie specyficzni. Wydaje mi się, że mimo swoich odmiennych gustów, znaleźliśmy pewną ugodę muzyczną. Graliśmy coś, co było odmienne od tego co w Polsce się wówczas grało –skomentował Romuald Lipko, klawiszowiec i kompozytor zespołu. 


Okładka książki Jarosława Sawica "Budka Suflera – memu miastu na do widzenia. Muzyka/miasto/ludzie". Okładka książki Jarosława Sawica "Budka Suflera – memu miastu na do widzenia. Muzyka/miasto/ludzie".

Jak wyglądał proces tworzenia utworów? Dlaczego Krzysztof Cugowski rzucił "drewniakiem" w policjanta z NRD? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Krzysztof Cugowski, Mieczysław Jurecki, Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski (członkowie Budki Suflera), Jarosław Sawic (autor "Budka Suflera – memu miastu na do widzenia. Muzyka/miasto/ludzie")
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 21.09

kw

Polecane