Wszechświat na wyciągnięcie ręki. Czy aby na pewno?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszechświat na wyciągnięcie ręki. Czy aby na pewno?
Zdj. ilustracyjneFoto: Tithi Luadthong/Shutterstock.com

Lubimy patrzeć w kosmos i podziwiać go, ale czy zechcemy tam latać? Nie pytamy już, czy dojdzie do kolonizacji Marsa, tylko kiedy to się stanie. Sprawa nie jest jednak prosta, nie tylko punktu widzenia technologii, psychologii czy medycyny.

Posłuchaj

Wszechświat na wyciągnięcie ręki. Czy aby na pewno? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

przyszłość 1200.jpg
Jaki będzie człowiek przyszłości?

Podbój kosmosu trwa od dziesięcioleci. Podróże pozaziemskie przestały już być motywowane  jedynie względami naukowymi. Pojawiła się turystyka kosmiczna i choć obecnie jest ona dostępna wyłącznie dla kilku najbogatszych osób na świecie, to coraz bardziej realne staje się pytanie: kiedy polecimy tam na wakacje? – Loty turystyczne na wysokość powyżej 100 km, co jest umowną granicą kosmosu, to kwestia najbliższych czterech-pięciu lat. Natomiast w ciągu najbliższych kilkunastu lat powinna pojawić się możliwość lotu w kosmos i pozostania tam na pewien czas. Ostatnimi czasy mówi się nawet o koncepcji budowy hotelu na orbicie – podkreśla dr Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. – Problemem nie jest technologia, bo takowa istnieje. Największą bolączką jest zorganizowanie transportu dla ludzi na orbitę i z powrotem – zauważa naukowiec.

Pomijając kwestie techniczne, rodzi się inne pytanie: jak taki dłuższy pobyt w kosmosie wpływa na człowieka? – Jeśli spojrzymy na polską wyprawę na K2, gdzie w "strefie śmierci" nikt nie jest w stanie na dłuższą metę przeżyć, to i tak są to warunki nieskończenie bardziej przyjazne niż te panujące poza Ziemią – zwraca uwagę Andrzej Kotarba. – Niebagatelny wpływ ma tu sama "kosmiczna pogoda" – nieważkość, burze słoneczne i ich destrukcyjny wpływ na ludzkie ciało i psychikę – dodaje psycholog Jakub Falaciński.


huragan_1200.jpg
Czy meteorologia to już nauka, czy jeszcze wróżbiarstwo?

Z jakimi zagrożeniami będą musieli zmierzyć się kosmiczni turyści? Czego potrzebujemy, by móc rozpocząć kolonizację innych ciał niebieskich i czy komercyjne loty tam mają szansę zyskać popularność? O tym w dołączonej audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: dr Andrzej Kotarba (pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN), Jakub Falaciński (psycholog, Fundacja EXORiON)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Polecane