Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/free-photos

System jaskiń Sac Actun, na półwyspie Jukatan w Meksyku, liczy 347 km i jest od niedawna najdłuższą tego typu głębią na Ziemi.

Posłuchaj

Jaskiniowy rekord świata. Co kryją mroki Sac Actun? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wstępem do tego było odnalezienie połączenia między dwoma systemami jaskiń – Sac Actun i Dos Ojos. Odkrycie to sprawiło, że oba te systemy połączono w jeden. – Próby połączenia ich, były czymś co śniło się wielu eksploratorom. Szef zespołu, który tego dokonał, starał się to zrobić od 14 lat – mówił wprost z półwyspu Jukatan doświadczony nurek jaskiniowy Przemysław Trześniowski.


nogi stopy buty szlak droga F 1200.jpg
Bez śladu – podróż przez Azję i w głąb siebie

Poprzedni system jaskiń, który dzierżył miano najdłuższego na świecie, liczy 270 km, toteż różnica jest znacząca. W zespole, który odkrył połączenie, znajdują się również archeolodzy. W badanych jaskiniach odnajdywane są pozostałości po cywilizacji Majów, a także znacznie starszych ludach.

Czemu w zalanych jaskiniach znajdują się pozostałości po nieistniejących już cywilizacjach? Czy istnieje szansa pobicia rekordu Sac Actun w najbliższym czasie? Zapraszamy do słuchania dołączonego audycji.

W audycji ponadto:

  • W Brasilii zamknięto największe w Ameryce Południowej wysypisko śmieci. Dla tysięcy mieszkańców faweli to zmiana na gorsze, skoro wysypisko było ich źródłem dochodu – opowiadał o nim Bartłomiej Rabij.
  • Gambia – jedno z najmniejszych i najspokojniejszych państwa Afryki – opisała je blogerka Juszka.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Przemysław Trześniowski (nurek głębinowy), Bartłomiej Rabij (znawca i miłośnik Brazylii), Juszka (blogerka)
Data emisji: 28.01.2018
Godzina emisji: 8.07

ml/gs

Polecane