Państwo Islamskie w Afganistanie - bardziej radykalna twarz talibów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Państwo Islamskie w Afganistanie - bardziej radykalna twarz talibów
Zniszczenia po sobotnim zamachu w KabuluFoto: PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

– Warto zacząć od tego, że ISIS w Afganistanie nazywa się Kalifatem Chorasanu. To grupa młodych komendantów wywodzących się głownie z talibów, którzy zawiedzeni postawą swoich przywódców, postanowili iść własną drogą – mówi płk. Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w Afganistanie. 

Posłuchaj

Państwo Islamskie w Afganistanie - bardziej radykalna twarz talibów (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Aleppo 1200.jpg
Jak pomóc Syrii i jej mieszkańcom?

Nowym wątkiem w działalności Państwa Islamskiego w Afganistanie jest przygotowanie zamachów na ludność szyicką. – Talibowie również dokonywali znacznych maskar ludności szyickiej, traktowanej jako podległa dominującym sunnitom. Natomiast cała rebelia talibska ostatnich 15-16 lat nie miała w sobie tego aspektu wojny międzyreligijnej. Kalifat Chorasanu wydaje się odświeżać tę ideę bazując na organizacjach terrorystycznych obecnych już w Pakistanie, gdzie opresja przeciwko szyitom jest bardzo okrutna i szeroko zakrojona – przyznaje gość "Raportu o stanie świata".

W niedzielę (21.01) zamachowcy zaatakowali hotel Intercontinental w Kabulu. Zginęły 22 osoby w tym obcokrajowcy. Kilka dni później w środę w Dżalalabadzie uzbrojeni islamiści weszli do biura brytyjskiej organizacji humanitarnej Save the Children. Zabili kilkoro ludzi. W sobotę zamachowiec-samobójca zabił przynajmniej 40 osób. Do pierwszego i trzeciego zamachu przyznali się talibowie, do drugiego tzw. Państwo Islamskie. Władze Afganistanu coraz częściej mówią, że sytuacja w kraju wymywa się spod kontroli. 


meczet al-rawda egipt zamach PAP 1200.jpg
Zamach w Egipcie. "To pierwszy atak na muzułmańską ludność cywilną"

Ponadto w audycji: 

  • Ofensywa turecka w Syrii przeciwko Kurdom. Na ile decyzje prezydenta Erdogana mogą zdestabilizować sytuację w regionie oraz w ramach NATO i Europy?
  • Wybory prezydenckie w Czechach, druga tura. 
  • Dlaczego saudyjskie wielbłądy szpikowane są botoksem, czyli rzecz o wielbłądzich konkursach piękności. 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: płk. Piotr Łukasiewicz (były ambasador Polski w Afganistanie, Global.Lab), Magdalena Skajewska (dziennikarka Polskiego Radia, korespondencja z Czech), Adam Balcer (WiseEuropa), dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 27.01.2018
Godzina emisji: 15.07

gs/ac

Polecane