Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
2018-01-27, 13:01 | aktualizacja 2018-02-28, 10:02
Z okazji tego dnia w Trójce rozpoczynamy cykl audycji, poświęconych Polakom, uhonorowanym medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.
Posłuchaj
Pomysłodawcą cyklu jest Marcin Czapliński, a zebrane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem historie Sprawiedliwych i Ocalonych przeczyta Jerzy Zelnik.
Pierwszego odcinka można było wysłuchać na antenie Trójki w sobotę, 27 stycznia po 13.00. Kolejne pojawią się w lutym i marcu w środy po 9.00 w audycji "Do południa".
***
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili około 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów.
ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak zwraca uwagę na to, że Auschwitz-Birkenau świadczy o niewyobrażalnej tragedii narodu żydowskiego. Jest też miejscem przestrogi dla następnych pokoleń. Jak dodaje, dla świata urósł do rangi symbolu. Mówi, że miarą tego jest ogromna liczba zamordowanych tam osób z różnych krajów, ale także liczba osób odwiedzających obóz Auschwitz-Birkenau.
Paweł Śpiewak apeluje, aby w tym szczególnym dniu oddać hołd wszystkim ofiarom Holocaustu. Jak dodaje Janusz Korczak czy Bruno Schulz, to byli ci, o których pamiętamy. – Pamiętajmy też o kupcach, fabrykantach, robotnikach, żebrakach, bo wszyscy zostali wymordowani – przypomina.
Szacuje się, że podczas drugiej wojny światowej zginęło prawie 6 milionów Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli około 2 milionów, stanowiły dzieci. Wśród ofiar Holocaustu znalazło się około 3 milionów polskich Żydów. Zagładę przetrwało 10 procent społeczności żydowskiej w Polsce. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Władze niemieckie nie zawsze prowadziły ewidencję, a ponadto w obliczu klęski wojennej, nakazały systematyczne niszczenie archiwów i zacieranie śladów zbrodni.
Trójka/IAR/gs