RDK: pod palmą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
RDK: pod palmą

rajkowska w przewodniku i nie tylko --- sustenazo --- towar --- ideozy --- kalejdoskop --- dziewczynytezrysujakomiksy

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Cała prawda o Joannie Rajkowskiej. Palma, dotleniacz, minaret. Ale także mało znane wcześniejsze prace i praktycznie w ogóle nieznane obrazy. Wszystko to do przeczytania w najnowszym przewodniku "Krytyki Politycznej". Opowiemy o nim.

 

A sama Joanna zapowiedziała się z wizytą w drugiej godzinie RDK. Mamy nadzieję, że - w natłoku nowych zadań - dotrze...

U nas o przewodniku opowie jeden z jego redaktorów, Julian Kutyła.

 

 


www.krytykapolityczna.pl

www.rajkowska.com

 


 Zaglądamy do warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej. Tam instalacja, która bezpośrednio odnosi się do historii Zamku Ujazdowskiego.

Monika Weiss to artystka, mieszkająca od lat w Nowym Jorku. W zeszłym roku przebywała w Warszawie na długim pobycie rezydencyjnym. Zainteresowała się historią budynku, a zwłaszcza tą związaną z okresem II wojny, gdy po wybuchu Powstania Warszawskiego, 6 sierpnia 1944 roku,  hitlerowcy nakazali natychmiastową ewakuację znajdującego się tam szpitala...

Artystka łączy wybrane oryginalne dokumenty i materiały związane z exodusem szpitala z innymi obrazami i motywami. Kreuje nowe znaczenia, otwierając przestrzeń pamięci historycznej, umieszczając ją zarówno wobec ponadczasowej problematyki, jak i wobec współczesnego kontekstu.

U nas o tym, czym jest i co znaczy "Sustenazo", opowie sama Monika.

 

www.monika-weiss.com
www.csw.art.pl

 

 

W Sanoku ostatni raz gościliśmy w listopadzie, przy okazji festiwalu poświęconego Tomkowi Beksińskiemu. Tym razem czeka tam na nas... malarstwo i formy pośrednie...

"Towar" prezentowany w Galerii Sanockiej BWA to wielowątkowa prezentacja męskości dla kobiet - i nie tylko. Męskie ciało w różnych wersjach: kulturyści, aktorzy, muzycy, sportowcy i ludzie show biznesu. Tym razem artyści na tropie mężczyzny idealnego: atlety i encyklopedysty w jednym. Interesują ich mieszanki wybuchowe i niemożliwe: wrażliwy pantoflarz i wyrywny mucho, ninja i intelektualista, słodki brutal, czuły bokser, wierny amant, Conan bibliotekarz, poetycki Rambo, szlachetny drań and many more.

Do Sanoka zaprosi Monika Waraxa, ładniejsza połowa duetu art No Brain :).

 

 

www.galeriasanocka.pl

 

 

Do jutra (niedziela) w Warszawie trwa kolejna odsłona cyklu "Ideozy", któremu przyglądamy się z naszym Znakiem Jakości - bo młodzi, zdolni, zaangażowani.

Tym razem tematem przewodnim są bezdomni, śmieci, zamiatanie tego problemu pod dywan. Instalacje "rozlały się" po mieście - poza Instytutem Awangardy, gdzie do zobaczenia jest praca Moniki Sosnowskiej, w stolicy natrafić można również między innymi na billboard, hasła-akcje grupy Twożywo i film w... metrze, ukazujący bezdomnych z Chin.

Na kolejne "Ideozy" zaproszą Maria Franecka i Agnieszka Kleczyk.

 

 

www.ideozy.pl

 

 

 

Białystok żyje tańcem! Rusza kolejna, siódma już edycja festiwalu Kalejdoskop.

Występy wybitnych artystów, warsztaty taneczne z gośćmi z kraju i zagranicy, warsztat rysunku i fotografii ruchu, kino tańca, projekty taneczne z wybitnymi choreografami oraz rozpoczynająca festiwal wystawa fotografii ruchu.

Na "Kalejdoskop" zaprosi jego szefowa, Karolina Garbacik.

 

 

www.festiwal-kalejdoskop.pl

 

 

A dziewczyny mają rysować komiksy! Mają wyjść z szuflad!

Tak przynajmniej uważają autorki pomysłu "Dziewczyny też rysują komiksy", które w Gdańsku przygotowują cykl warsztatów - tworzenia komiksów, zinów, itp. Potem z całości powstanie książka, która udowodni, że panie naprawdę potrafią!

Całość do zobaczenia na stronie:
www.dziewczynytezrysujakomiksy.blogspot.com,
a u nas o projekcie opowiedzą Katarzyna Gumowska i Kinga Kuczyńska.

 

 

 

 

 

 

zapraszamy od 13-tej!,
szydłowska --- obszańska --- nogaś

Polecane