"Gałązka oliwna", która nie niesie pokoju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Gałązka oliwna", która nie niesie pokoju
Ataki w Syrii, zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Orlok

Rozpoczęła się ogromna operacja tureckich wojsk w Syrii. Ich celem stał się Afrin, miasto niedaleko Aleppo, kontrolowane przez kurdyjską partyzantkę YPG.

Posłuchaj

"Gałązka oliwna", która nie niesie pokoju (Ciekawy czas/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Do wczoraj Afrin był niezależna enklawa syryjskich Kurdów, opanowaną przez milicję YPG. Celem tureckiej operacji jest całkowite zniszczenie tejże. Agresywny charakter działań Ankary mocno odbiega od kryptonimu, który dla nich przyjęto: "Gałązka oliwna".

W pólnocno-wschodniej Syrii znajdują się terytoria całkowicie zajęte przez kurdyjskich partyzantów. Wspiera ich tam USA, a na miejscu znajdują się amerykańskie wojska. Jednakże, Afrin znajduje się w pewnej odległości od tych terenów. Czy atak Turcji może doprowadzić do konfliktu dwóch największych armii NATO? – To już spowodowało konflikt polityczny. Chodzi nie tylko o kwestię Afrin, ale także o zapowiedź Waszyngtonu, że po sukcesie Demokratycznych Sił Syryjskich, bo tak się nazywają jednostki z dominującą rolą Kurdów, które wygnały z Rakki Państwo Islamskie, powstaną Siły Ochrony Pogranicza Syryjsko-Tureckiego – analizuje arabista Jan Natkański.

Czy operacja "Gałązka oliwna" doprowadzi do poważnego kryzysu wewnątrz NATO? Kto może na tym skorzystać? Tego dowiedzieć się można z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Jan Natkański (arabista)
Data emisji: 22.01.2018
Godzina emisji: 16.45

ml

Polecane