Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Stanislaw Tokarski

Centrum Wyszkolenia Kawalerii istnieje od 2010 roku. Działają w nim osoby z Federacji Kawalerii Ochotniczej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, ale nie tylko.

Posłuchaj

Czy w XXI wieku jest miejsce dla kawalerii? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pomysł narodził się po zdjęciach do filmu "1920 Bitwa Warszawska". Okazało się, że kawalerzyści statystujący w filmie są na bardzo nierównym poziomie i warto to zmienić. Jazda konna, posługiwanie się białą bronią, musztra, nauka kindersztuby, poznanie historii polskiej kawalerii, zajęcia z weterynarii, lekcje dla uczniów szkół i pokazy umiejętności na defiladach – nad tym wszystkim trzeba popracować.

– Kawaleria zawsze była elitą armii, bardzo barwnym wojskiem, w mundurach garnizonowych, z barwnymi otokami i proporczykami powiewającymi na lancach, do tego wspaniałe, piękne konie. To coś, co w naszej polskiej duszy zawsze gra – mówi jeden z bohaterów reportażu.

Od jakiegoś czasu pięknie rozwija się współpraca z regularnymi jednostkami wojskowymi, które kontynuują tradycje przedwojenne. Wojskowi organizują dla kawalerii ochotniczej zajęcia praktyczne posługiwania się współczesną bronią, a od kawalerzystów uczą się umiejętności jeździeckich i walki białą bronią. Na kurs decydują się osoby w różnym wieku. Są wśród nich lekarze, prawnicy, profesorowie wyższych uczelni, uczniowie techników...

Po co komu w dwudziestym pierwszym wieku szkolenie kawaleryjskie i jaki jest z tego pożytek dla nas wszystkich? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Chłopcy malowani"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 18.15

ml/mk

Polecane