Prof. Barbara Otwinowska o doświadczeniu systemu totalitarnego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Barbara Otwinowska o doświadczeniu systemu totalitarnego
Barbara OtwinowskaFoto: W. Dorosz/ PR

15 stycznia 2018 roku zmarła Barbara Otwinowska. Przypominamy audycję "Białe plamy" z września 2016 roku, w której gościła pani profesor.

Posłuchaj

O doświadczeniu totalitaryzmu (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- My byłyśmy panny od wszystkiego. Robiłyśmy to wszystko, co trzeba było zrobić. Tak jak mówiła Inka, czyli Danuta Siedzikówna - opowiadała prof. Barbara Otwinowska.

Barbara Otwinowska była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, później została wywieziona na roboty do Niemiec. - Uważałyśmy, że wszystkie nasze wojenne obowiązki są włączone w naszą przysięgę i jesteśmy oddane temu, co się robi - mówiła bohaterka audycji.

Po powrocie studiowała na UW, następnie pracowała w Polskiej Akademii Nauk, była poetką i kustoszem pamięci więźniarek z okresu 1945-56. Mirosław Biełaszko rozmawiał z nią w Trójce o wpływie systemów totalitarnych na kształtowanie osobowości i na życie człowieka z traumą.

Do udziału w programie zaproszony został również jej syn - Jan, z którym poruszyliśmy kwestię wpływu doświadczeń matki na wychowanie dziecka. 

(fot. W. Dorosz/ PR) (fot. W. Dorosz/ PR)

W audycji usłyszeliśmy także profesorów: ks. Jana Sochonia i Krzysztofa Szwagrzyka, którzy omówili dorobek pani profesor w sferze kultury i życia społecznego: ks. prof. Sochoń - poezję Barbary Otwinowskiej, a prof. Szwagrzyk - kultywowanie pamięci o niezłomnych kobietach w czasach Polski Ludowej.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Barbara Otwinowska, Jan Otwinowski, ks. prof. Jan Sochoń, prof. Krzysztof Szwagrzyk
Data emisji:
7.09.2016
Godzina emisji: 15.08

mp/fbi

Polecane