Czy zmiany w obowiązującej ustawie ws. aborcji są potrzebne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zmiany w obowiązującej ustawie ws. aborcji są potrzebne?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Summer Photographer/shutterstock.com

Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac propozycji przygotowanej przez Komitet Obywatelski #ZatrzymajAborcję, wprowadzającej zakaz tzw. aborcji eugenicznej. Jednocześnie odrzucono, w pierwszym czytaniu, obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakładał liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie aborcji.

Posłuchaj

Czy zmiany w obowiązującej ustawie w zakresie aborcji są potrzebne? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W myśl obecnie obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu lub kazirodztwa.

– W moim przekonaniu obecnie obowiązujący kompromis jest po prostu fikcją. Wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje w części wschodniej Polski, np. na Podkarpaciu żadna przychodnia, żaden szpital nie dokona aborcji w tych trzech przypadkach, które są rzekomo wynegocjowane w ramach kompromisu, ponieważ lekarze powołują się na klauzulę sumienia – wskazał Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej, Komitetu "Ratujmy Kobiety". – Chcemy, aby kobiety miały możliwość decydowania o sobie – podkreślił.

– Nasz projekt jest bardzo krótki, polega na usunięciu jednego punktu z obecnie obowiązującej ustawy, ale nie rozmawiamy o jednym zdaniu, a o tysiącu ludzi rocznie. Usunięcie tego przepisu pozwoli tych ludzi uratować – zaznaczyła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina oraz Inicjatywy #ZatrzymajAborcję. – Ochrona życia ludzi jest postulatem słusznym, a zabijanie ludzi nie. Liczba podpisów pod projektem świadczy o tym, że Polska jest gotowa na wprowadzenie tej ustawy i Polacy tej ustawy chcą – powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której wypowiadają się również inni eksperci. Swoje zdanie wyrażają także słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Dariusz Joński (Inicjatywa Polska, Komitet "Ratujmy Kobiety"), Kaja Godek (Fundacja Życie i Rodzina, Inicjatywa #ZatrzymajAborcję), Patrycja Dołowy (działaczka społeczna), Mariusz Dzierżawski (Fundacja Pro – Prawo do życia), Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Tomasz Terlikowski (publicysta)
Data emisji: 15.01.2018
Godzina emisji: 12.07

kk/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane