Leszek Aleksander Moczulski – poeta, który napisał historię Skaldów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leszek Aleksander Moczulski – poeta, który napisał historię Skaldów
Kraków, 17.02.2013. Leszek Aleksander Moczulski podczas Krakowskiego Salonu PoezjiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Pisał teksty piosenek dla takich artystów jak Marek Grechuta, Czesław Niemen czy Grzegorz Turnau. Przez większość swojego życia związany był jednak z popularnym krakowskim zespołem Skaldowie. O współpracy z Leszkiem Aleksandrem Moczulskim mówił Andrzej Zieliński – założyciel i gitarzysta grupy. 

Poznali się jeszcze przed powstaniem zespołu Skaldowie. Od razu rozpoczęli współpracę, by po kilku latach wspólnie tworzyć największe polskie przeboje. – Leszek Aleksander był naszym kierownikiem literackim, który oprócz tego, że pisał dla nas teksty, to poznał nas z innymi poetami krakowskimi – wspomina Andrzej Zieliński.


Leszek A Moczulski 1200.jpg
"Leszek A. Moczulski szukał złączenia z Absolutem"

– Leszek miał bardzo solidne wykształcenie polonistyczne. Potrafił ogarnąć wiele dziedzin. Pisał nie tylko "łatwo, lekko i przyjemnie". W jego tekstach zawsze jest jakiś problem czy podtekst. Zwłaszcza w piosenkach z czasów cenzury, kiedy trzeba było przemycić coś mocnego w sposób literacki. On to potrafił zrobić bardzo dobrze – zaznacza Andrzej Zieliński. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji "Lista osobista" z 13.01.2018 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji "Lista osobista" z 13.01.2018 >>>

Tu można posłuchać trzeciej godziny audycji "Lista osobista" z 13.01.2018 >>>

– Jako czytelnik jego tekstów, mogę powiedzieć, że to był poeta miłości, mądrości i przyjaźni – podkreśla Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej, który również był gościem Piotra Metza. 

Jak wyglądało tworzenie poszczególnych tekstów zespołu Skaldowie? Co wpłynęło na powstanie niektórych utworów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań. 

***

Tytuł audycji: Lista osobista  
Prowadzi: 
Piotr Metz
Goście: Andrzej Zieliński (muzyk), Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor) 
Data emisji:
 13.01.2018 
Godzina emisji: 
19.11

kw/gs

Polecane