„Scratch My Back” - Peter Gabriel

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
„Scratch My Back” - Peter Gabriel

Płyta „Scratch My Back” jest pierwszą częścią cyklu, w ramach którego Gabriel i inni wybitni artyści interpretują cudze kompozycje.

Przy tworzeniu tego eklektycznego zbioru klasycznych przebojów i kultowych kawałków Gabriel korzystał z pomocy kompozytora i aranżera Johna Metcalfe’a, niegdyś członka Durutti Column oraz producenta Boba Ezrina (Pink Floyd "The Wall", Lou Reed "Berlin") i inżyniera dźwięku, realizatora i producenta Tchada Blake’a (Suzanne Vega, Sheryl Crow, Tom Waits).
 
Gabriel opisuje płytę jako bardzo osobiste dzieło zawierające 12 piosenek w aranżacjach na głos i orkiestrę. Artysta postanowił zrezygnować z instrumentów takich, jak gitara czy perkusja. Bogata paleta brzmień płyty obejmuje oszczędny romantyzm "The Power of the Heart" Lou Reeda, oszałamiającą muzyczną podróż "Mirrorball" Elbow, czy pełną rozmachu aranżację "My Body Is A Cage" Arcade Fire.
 
Gabriel i jego współpracownicy nagrali płytę w studiu Air Lyndhurst George’a Martina oraz w Real World Temple, a dalsze miksy powstały w należącym do wokalisty Real Worlds Studio w hrabstwie Wiltshire. Pierwsze publiczne odtworzenie materiału z płyty nastąpiło zeszłego lata podczas festiwalu WOMAD Peter Gabriel otworzył swój występ utworem Paula Simona "The Boy in the Bubble". 
 
Peter Gabriel zdobył światową sławę wraz z zespołem Genesis, którą współzałożył jeszcze w szkole średniej. Od czasu opuszczenia Genesis w 1975 roku, artysta nagrał siedem albumów studyjnych, cenione ścieżki dźwiękowe do filmów "Ptasiek", "Ostatnie kuszenie Chrystusa" oraz "Polowanie na króliki", ponadto ukazał się szereg jego albumów koncertowych i kompilacji. Nagrodzony wieloma Grammy wokalista jest także twórcą festiwalu WOMAD, który dziś ma swoje edycje na całym świecie.
 
Peter Gabriel jest współzałożycielem organizacji działającej na rzecz praw człowieka Witness.org (rok założenia 1989). W 2007 r. Nelson Mandela uroczyście otworzył działalność Elders.org, organizacji sponsorowanej m.in. przez Petera Gabriela i Sir Richarda Bransona. W 2006 roku Peter Gabriel otrzymał prestiżowy tytuł Człowieka Pokoju przyznawany przez laureatów Nagrody Nobla. Artysta od lat angażuje się także w różnego rodzaju projekty twórcze bazujące na najnowszych technologiach.
 
Tracklista:
 
1.            Heroes (David Bowie)
2.            The Boy In The Bubble (Paul Simon)
3.            Mirrorball (Elbow)
4.            Flume (Bon Iver)
5.            Listening Wind (Talking Heads)
6.            The Power Of The Heart (Lou Reed)
7.            My Body Is A Cage (Arcade Fire)
8.            The Book Of Love (The Magnetic Fields)
9.            I Think It’s Going To Rain Today (Randy Newman)
10.          Apres Moi (Regina Spektor)
11.          Philadelphia (Neil Young)
12.          Street Spirit (Radiohead)

Polecane