Powstanie interaktywna odzież dla osób głuchoniewidomych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie interaktywna odzież dla osób głuchoniewidomych
Osoby niewidome w mieście/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akemaster

Zespół naukowców rozpoczął pracę nad interaktywną odzieżą, zbudowaną z inteligentych tkanin. Dzięki temu będzie ona przekazywać specjalne komunikaty o tym, co się dzieje wokół. 

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Ubranie będzie przekazywało informacje dotyczące wszystkiego, co dzieje się wokół użytkownika. Brzmi to niewiarygodnie. Poznańska firma Harpo jest jednym z konsorcjum całego projektu. Koordynator projektu Tomasz Rozwalka wytłumaczył, na czym polegać będzie praca interaktywnej odzieży:

– To mogą być informacje na temat, czy w danym pokoju, w którym znajduje się użytkownik, przebywa wraz z nim inna osoba. Dodatkowo osoba głuchoniewidoma będzie wiedzieć, czy ktoś patrzy w jej kierunku. Oprócz tego ubranie będzie potrafiło wskazać dany przedmiot. 

Na jakiej zasadzie będzie działać interaktywna odzież?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której także: 

  • Badania pokazują, że 85% Polaków nie wyobraża sobie codziennego życia bez telefonu komórkowego. Nie dziwi więc wzrost zainteresowania ubezpieczeniami smartfonów. Na rynku pojawił się nawet nowoczesny skaner, który sprawdza stan wyświetlacza takiego urządzenia i ułatwia firmom ubezpieczeniowym ocenę ryzyka.
  • Wirtualna rzeczywistość znajduje coraz nowsze zastosowanie. Okazuje się, że może też pomagać w leczeniu lęków i fobii, np. lęku wysokości czy klaustrofobii. A z takimi problemami zmaga się nawet 2,5 miliona Polaków!

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 10.01.2018
Godzina emisji: 18.39

kw

Polecane