Izrael kontra nielegalni "infiltratorzy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Izrael kontra nielegalni "infiltratorzy"
Flaga Izraela/zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

"Możemy wziąć sprawy w swoje ręce!" – nawoływali działacze organizacji prawicowych w Tel Awiwie w 2013 roku. Chodziło o nielegalnych imigrantów z Afryki przebywających na terenie Izraela. Demonstranci domagali się wtedy usunięcia ich ze swojego kraju. Teraz ich postulaty oficjalnie wchodzą w życie.

Posłuchaj

Izrael, kontra nielegalni "infiltratorzy" (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwszego stycznia 2018 roku Izrael wezwał nielegalnych imigrantów do opuszczenia kraju. W przeciwnym wypadku trafią do więzienia. Sam premier Binjamin Netanjahu nazwał ich "zagrożeniem dla społecznej struktury Izraela".

– Oficjalny język władz nazywa imigrantów z Afryki "infiltratorami". To określenie budzi natychmiast niepokój, kojarzy się z bezpośrednim zagrożeniem. Jest groźne, więc trzeba je usunąć. Zgodnie z prawem międzynarodowym mieliby oni prawo do azylu. Jednak, jako że są "infiltratorami", Izrael im go nie przyznaje. Dla samego państwa ci ludzie są problemem – mówi Jarosław Kociszewski, były korespondent Polskiego Radia w Izraelu.

Jak społeczność międzynarodowa zareaguje na działania Izraela? Czemu Tel Awiw tak intensywnie stara się afrykańskich imigrantów ze swojego kraju? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Gość
: Jarosław Kociszewski (dziennikarz Wirtualnej Polski, były korespondent Polskiego Radia w Izraelu)
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Polecane