"Korczak", czyli młody żołnierz podziemia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Korczak", czyli młody żołnierz podziemia
Warszawa, 31.01.2017. Wojciech Świątkowski ps. Korczak podczas przekazania bezcennych dokumentów batalionów AK "Parasol" i "Zośka" dla Archiwów Państwowych, 31 bm. w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.Foto: Tomasz Gzell/PAP

Gościem "Godziny prawdy" był ostatni żyjący żołnierz batalionu Parasol, podporucznik Wojciech Świątkowski, pseudonim "Korczak". Przez Michała Olszańskiego został nazwany bohaterem, choć sam uważa, że na takie miano nie zasłużył. 

Posłuchaj

"Korczak", czyli młody żołnierz podziemia (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wojna wybuchła kiedy Wojciech Świątkowski miał 17 lat. Jako aktywnie działający harcerz od razu przystąpił do konspiracji. Przeszedł kursy dywersji oraz kursy samochodowe. Jedną z jego pierwszych akcji było wysadzenie torów koło Błonia pod Warszawą. W czasie powstania zajmował się m.in. obsługą samochodów używanych do nielegalnego transportu broni. Był także kierowcą pojazdu sanitarnego, który regularnie był celem ostrzeliwanym przez Niemców.

– Nie czuje się bohaterem. To był właściwy obowiązek służby w konspiracji – wyjaśnia podporucznik Wojciech Świątkowski, po czym dodaje: – Zostałem sam spośród moich przyjaciół. To oni są bohaterami. Ja nie mogę się do nich przyrównywać. 

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o walce z okupantem i bohaterskich akcjach, w których udział brał "Korczak".

***

Tytuł audycji: Godzina Prawdy
Prowadził:
 Michał Olszański
Gość: Wojciech Świątkowski (żołnierz batalionu Parasol)
Data emisji: 5.01.2015 
Godzina emisji: 12.05

kw

Polecane