Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vadim Sadovski

Ponad dziesięć lat temu odebrano Plutonowi status planety. Okazuje się, że liczba ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym znów może zwiększyć się do dziewięciu. Naukowcy badają właśnie nieodkryty dotąd obiekt, który może być planetą.

Posłuchaj

Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Dość zaskakujący wydaje się fakt, że do tej pory naukowcy nie odkryli jeszcze tajemniczej planety "X". Na trop kolejnego obiektu badacze wpadli zupełnie przypadkowo. – Kiedy obserwujemy kraniec Układu Słonecznego, widzimy, że te najdalsze obiekty w bardzo dziwny sposób są ściągane w jednym kierunku. Zdaliśmy sobie sprawę, że powodem może być inna duża planeta, której grawitacja wpływa na mniejsze ciała krążące wokół Słońca. Zaczęliśmy się poważniej jej przyglądać, myśląc, że to może przypadek. Przecież tam nie ma żadnej planety! W końcu stwierdziliśmy, że jednak to może być prawda – mówi Konstantin Batygin z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego.

Dlaczego astronomowie nie zdołali przez ostatnie lata zidentyfikować tajemniczej planety? Czym może się ona charakteryzować? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Mariusz Krzemiński 
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 6:21

kw/mk

Polecane