Czy to był dobry dla nas rok?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy to był dobry dla nas rok?
Zdj. ilustracyjneFoto: Konstanttin/Shutterstock.com

Wyniki naszej gospodarki zaskakują nawet sceptyków. Znaczny wzrost eksportu, produkcji przemysłowej, wzrost konsumpcji. W efekcie trwały, dobry wzrost PKB. Z drugiej strony uruchomienie artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej i złe relacje Polski z Unią.

Posłuchaj

Czy to był dobry dla nas rok? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na tle pozytywnych danych dotyczących gospodarki negatywnie wyróżnia się poziom inwestycji, które rok do roku wzrosły zaledwie o 3,3 proc. – Ma to związek nie z sytuacją ekonomiczną, a brakiem stabilności komunikacyjnej rządu – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dodaje, że "rząd powinien zdecydowanie rzadziej korzystać z różnego rodzaju zapowiedzi, których nie zamierza realizować" i podkreśla, iż zmiany prawne dotyczące biznesu idą w dobrym kierunku, jednak w zbyt wolnym tempie, a "złą wiadomością jest kolejne odsuwanie w czasie ustawy o małej działalności gospodarczej". Gość Trójki akcentuje także, że "Polska jest w trudnej sytuacji demograficznej, bo w 2020 roku w kraju brakować będzie miliona rąk do pracy". – Polska musi mieć przemyślaną politykę osiedlania się emigrantów, głównie dotyczącą tych, którzy ciężko pracują, czyli Ukraińców, Białorusinów i Wietnamczyków – przekonuje ekspert.

Z kolei dr Renata Mieńkowska-Norkiene z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że uruchomienie procedury związanej z artykułem 7. traktatu o Unii Europejskiej to "cios wizerunkowy dla Polski”, a trzeba pamiętać, że "stoimy u progu negocjacji dotyczących kolejnej wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej". Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego dodaje, że jeśli chodzi o spór naszego kraju ze Wspólnotą, to "Polacy często nie rozumieją ceny, jaką może przyjść nam za to zapłacić". W audycji ekspertka porównuje również unijną sytuację oraz pozycję Polski i Węgier, wyjaśnia także, dlaczego przeciwstawianie się Brukseli nie szkodzi, a wręcz pomaga partiom rządzącym w obu wspomnianych krajach.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której nie zabrakło również wątków dotyczących kwestii uchodźców czy Puszczy Białowieskiej.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), dr Renata Mieńkowska-Norkiene (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), dr Kazimierz Kik (politolog), Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 27.12.2017 
Godzina emisji: 12.07

mk/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane