RTK vs. - 14˚C!!!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
RTK vs. - 14˚C!!!

tęsknię za tobą, żydzie --- spojrzenia --- recepty i szczepionki --- ferie w toruniu --- bałkańskie upiory --- ska --- obrazy ujawnione --- discovery

Rafał Betlejewski nie przestaje nas poruszać. Trwa jeszcze - do 27 marca - jego akcja, o której wiele mówiliśmy, czyli "Teatr Jednego Dnia", a już zaczyna się nowa - "Tęsknię za Tobą, Żydzie".

Akcja oficjalnie rozpoczyna się 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu (to także rocznica, w tym roku 65., wyzwolenia obozu w Auschwitz), ale już teraz można odwiedzać specjalnie przygotowaną przez Betleja stronę:

www.tesknie.com

Artysta postanowił na przykład wykorzystać mury, by przypomnieć Polakom o tych, którzy kiedyś współtworzyli obraz polskiej rzeczywistości, a z różnych powodów odeszli na zawsze. "Mural jest tradycyjnie antysemicki" - mówi Rafał - "i to właśnie postanowiłem wykorzystać".

Poza napisami na murach, będą również zdjęcia. Wszystko opowiemy w tym wydaniu - zrobi to sam Rafał.

I przypominamy dwa obowiązujące adresy:
www.teatrjednegodnia.pl
www.tesknie.com

 

 

Do Wrocławia należy w tych dniach pojechać, by zobaczyć najlepszych...

We Wro Art Center trwa właśnie wystawa pokonkursowa "Spojrzenia 2009". To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce. Maria Brewińska, kuratorka wystawy, pisze:

"Wynik tegorocznej „loterii konkursowej” okazuje się może jeszcze bardziej zaskakujący od poprzednich, kiedy próbowano prezentować aktualną sztukę polską, uchwycić dynamikę jej rozwoju, różne tendencje, formy czy stawiane problemy. Czwarta edycja wyłoniła twórców, którzy na rozmaite sposoby posługują się przede wszystkim medium filmowym."

We Wro: Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Bogna Burska, Wojtek Doroszuk, Anna Konik, Anna Molska i Zorka Wollny.

Zaprosi słuchaczy RTK-u Agnieszka Dzieduszycka.

www.wrocenter.pl

 

 

Choć podobno wirus grypy, także świńskiej, nie ma szans w starciu z kilkunastostopniowymi mrozami, to jednak strach przed pandemią nie ustaje. Zwłaszcza, że podobno, gdy przyjdą roztopy, znów musimy mieć się na baczności.

W warszawskiej Galerii Leto trwa wystawa Bianki Rolando "Recepty/Szczepionki". Tych pierwszych jest czterdzieści, tych drugich - trzydzieści. Artystka wszystko rozrysowała. Rysunki w dwóch seriach zostały wykonane na papierze za pomocą wodnych lekarstw takich jak: jodyna, waleriana, krople nasercowe, HYDROGEN PEROXIDE, antyseptyczne płukanki do ust oraz za pomocą ołówka i tuszu czarnego, czerwonego, zielonego. Tajemne recepty to alternatywne rozwiązania wobec antybiotyków, antydepresantów i syropków z lipy.W rysunkach pojawią się zamazane słowa- kształty- formuły, prawie magiczne i uleczające, ale już nieczytelne. Pozostają tylko ślady, potencjalnie zmienione w to co miałyby znaczyć i co miałyby uleczyć.

O wystawie wie wszystko Marta Kołakowska i to ona zaprosi na Hożą 9C w Warszawie.

www.leto.pl

 

 

''

Kolejna ważna książka w Radiowym Tygodniku Kulturalnym! Tym razem podróż na Bałkany - razem z Robertem Kaplanem.

Wreszcie, po latach oczekiwań, ukazuje się - powstała ponad dwadzieścia lat temu! - znakomita książka "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię". Kaplan, amerykański dziennikarz, wychowany w domu kierowcy trucka, który kochał historię, wybrał się do - istniejącej jeszcze wówczas - Jugosławii, przejechał ją, uprzednio przeczytawszy pewną dawną książkę - i... postawił diagnozę.

Sprawdziła się zaledwie kilka lat później, gdy wybuchła jedna z najbardziej okrutnych wojen XX wieku.

Do sięgnięcia po wyjątkową książkę Roberta Kaplana zachęcimy razem z Pawłem Sulikiem. I rozdamy egzemplarze!

www.czarne.com.pl

 

 

''

A w Szczecinie SKA!

Wystawa zatytułowana pseudonimem jest pokazem najnowszych prac artystki, jest też pierwszą prezentacją kobiety – artystki w niemal dwuletniej działalności miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz. Obszar dwóch odmiennych energetycznie przestrzeni zostanie zbudowany za pomocą charakterystycznych dla jej twórczości obiektów oraz realizacji video. Przedmioty - fetysze, symbole, stanowią dla artystki nowy język wizualny, jak i specyficzny rodzaj energii.

Do Szczecina zaprosi, tradycyjnie już, Krzysztof Ked-Olszewski.

www.klub13muz.pl

 

 

W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej przegląd prac znakomitego fotografa, Krzysztofa Wojciechowskiego. Tytuł wiele mówi: "Obrazy ujawnione".

O Wojciechowskim mówiliśmy w sierpniu, gdy w stołecznej Galerii Asymetria pokazywano jego zdjęcia z castingu do filmu "Rejs" i z lądowania Apolla 11 na Księżycu - te fotografie wykonał "strzelając" w ekran swego czarno-białego telewizora...

Tym razem zdjęć jest o wiele, wiele więcej - i pejzaż, i sceny z życia, i parapublicystyka. O wszystkich, w tym o tym, które obok, opowie w Tygodniku sam artysta.

www.csw.art.pl

 


Do Bytomia też trzeba na chwilę skoczyć! By odkryć...

"W pomieszczeniach laboratoryjnych przeprowadzono już szczegółowe badania. Dziwne znalezisko zmieniło dotych-czasowy pogląd w podejmowanej kwestii, chociaż wcześniej spierano się i przedstawiano podobne hipotezy. Takie odkrycia są niezwykle rzadkie, a zjawiska w przestrzeni, które im towarzyszą graniczą z cudem. Prawdopodobieństwo bycia świadkiem czegoś podobnego jest jak jeden do miliona. To dobrze, że w końcu zdecydowano sie na projekt DISCOVERY - ludzi dręczyły te pytania, choć wydaje się, że teraz będzie ich jeszcze więcej. Rzeczy, które ujawnia projekt DISCOVERY to nowy punkt widzenia dotychczasowych zagadnień. Dla niektórych będzie to jak zderzenie czołowe z meteorytem".

Czy Michał Smandek zaszokuje? Proszę się przekonać. U nas - szef Kroniki, Stanisław Ruksza.

www.kronika.org.pl

 

 

A na zakończenie - ferie!

Rzućmy narty, sanki, łyżwy. Precz z bałwanami! Zaprosi Katarzyna Drewnowska-Toczko.

www.csw.torun.pl

 

 

 

 

Od 13-tej gramy vs. mrozy!
obszańska --- jaźwiński --- nogaś
rdk@polskieradio.pl

 

PS Pustki w trasie promują "Kalambury":

23/1 Gorzów Wlkp, Magnat; 24/1 Szczecin, Hormon; 28/1 Katowice, Cogitatur; 29/1 Tarnów, Tarnowskie Centrum Kultury; 30/1 Częstochowa, Teatr From Poland. 

Polecane