Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z Unią?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z Unią?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Marc Bruxelle/Shutterstock.com

Na 20 grudnia planowana jest debata unijnych komisarzy na temat przyjmowania w Polsce nowych ustaw o sądownictwie. Ponoć decyzja o uruchomieniu słynnego art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest przesądzona.

Posłuchaj

Czy rząd powinien dążyć do kompromisu z Unią? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ukaranie Polski zawieszeniem prawa głosu lub wstrzymaniem wypłat będzie jednak trudne, a może nawet niemożliwe. Potrzebna jest jednomyślność państw Unii, a tej nie będzie.

– Nie wykluczam, że Komisja Europejska zwróci się do Rady o ocenę praworządności w Polsce. Nie ma to większego znaczenia w tym roku, bo Rada zbierze się dopiero w przyszłym. Natomiast wiceprzewodniczący Tiemmermans, który jeszcze niedawno był pewien, że nie będzie problemu z zebraniem 22 państw do tej procedury, teraz już tej pewności nie ma. Wiemy jedno, nawet jeśli artykuł 7 zostanie uruchomiony, to nie ma szans na to, żeby wprowadzić sankcje przeciwko Polsce – mówi Ryszard Czarnecki z PiS.


senat_1200.jpg
Czy nad ustawami o KRS i SN należałoby dłużej popracować?

– Mamy tu do czynienia z dwoma kwestiami. Jedna jest formalno-prawna, a druga faktyczna czy polityczna. Obawiam się, że skończy się podjęciem działań przez Unię Europejską. Nie dlatego, że już zapowiedziano to na środę, ale też dlatego, że Parlament Europejski już w tej sprawie przyjął swoją rezolucję. Przystępując do Unii zgodziliśmy się na pewne traktaty, które teraz powinny być przestrzegane. Niestety, takie rzeczy jak wolność sądownictwa, praworządność, są w Polsce łamane – ocenia Adam Szejnfeld z PO.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której wypowiadali się także eksperci oraz nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), dr Kazimierz Wójcicki (pracownik Uniwersytetu Warszawskiego), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego i Klubu Jagiellońskiego), Adam Szejnfeld (europoseł PO) 
Data emisji: 18.12.2017 
Godzina emisji:
 12.08

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: 


Polecane