Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
"Conrad – pseudonim – Joseph Conrad" po raz szósty
2017-12-17, 22:12 | aktualizacja 2018-02-22, 15:02
Kończy się Rok Conrada, więc i my zbliżamy się do finału naszego cyklu jubileuszowego.
Posłuchaj
Joseph Conrad - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
Ok. 150 minut "Conradowskich" w MBK za nami, ale wciąż pojawiają się nowe wątki. Tym razem, towarzysząca nam od początku Magdalena Heydel, opowiada o swoim tłumaczeniu opowiadań Josepha Conrada. Wybór, dokonany również przez nią, obejmuje kilka tomów opowiadań, począwszy od pierwszego, który ukazał się w 1898 roku pod tytułem "Opowieści niepokojące" ("Tales of Unrest"), po ostatni, pośmiertny – "Opowieści zasłyszane" ("Tales of Hearsay") z 1925 roku. W "Wyborze" znajdą się mniej znane małe formy narracyjne, jak np. "Książę Roman", ale także "Placówka postępu", swoista zapowiedź najsłynniejszej książki Conrada – "Jądro ciemności" (1902), przetłumaczonej parę lat temu także przez Magdalenę Heydel (rozmawialiśmy o tym w pierwszym odcinku cyklu).
"Wybór" ukaże się w przyszłym roku, podobnie jak nowy przekład "Tajnego agenta"(1907), nad którym pracuje Maciej Świerkocki (patrz: trzeci odcinek cyklu). Do przedpremierowej prezentacji Magdalena Heydel wybrała "Placówkę postępu" – tragikomiczne opowiadanie o dwóch Europejczykach, reprezentantach "cywilizacji" oraz o czarnoskórym "erudycie" z wioski w głębi Afryki. Fragmenty przeczytał tradycyjnie Andrzej Mastalerz i tradycyjnie też lekturze towarzyszyła muzyka Łukasza Borowieckiego.
Przed nami jeszcze dwa spotkania z tego cyklu: poświęcone adaptacjom prozy Conrada oraz podsumowujące. W przyszłym tygodniu też kończy się nasz "serial" wg "Tajnego agenta". Liczymy na to, że i słuchających Trójki, podobnie jak nas, "wciągnęła" na nowo podejmowana lektura prozy Josepha Conrada.
W części drugiej wydania – również jubileusz. Po wyprawie na obchody jubileuszu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czeka nas jeszcze jedna teatralna – do świętującego 70-lecie Teatru Miejskiego Miniatura w Gdańsku. Wieczór jubileuszowy dyrektor Romuald Wicza-Pokojski zaplanował na sobotę, 16 grudnia. My rozmowę z nim prezentujemy w dzień po, czyli właśnie w tym, ostatnim w 2017 roku, "regularnym" wydaniu MBK. Na wieczór urodzinowy Mieczysław Abramowicz przygotował premierę spektaklu pod tytułem "Dusza". Dyrektor Miniatury opowiadał jej skróconą historię, skąd np. wziął się teatr lalek w Gdańsku w 1947 roku, co oznacza w tym przypadku teatr lalek i czy jest on wyłącznie sceną dla najmłodszych widzów.
Zapraszamy do wysłuchania odświętnego wydania MBK, wszak za tydzień Wigilia.
Życzymy przedświątecznego spokoju :-)
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.12.2017
Godzina emisji: 21.08
***
Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.