Wspomnienie profesora Walerego Pisarka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie profesora Walerego Pisarka
Językoznawca, prof. zw. dr hab. Walery Pisarek Foto: PAP/Michał Walczak

Prof. Walery Pisarek był najwybitniejszym polskim językoznawcą przełomu wieków. Nie tylko ze względu na dorobek naukowy, słowa wypowiedziane i napisane, ale czyny, jakich dokonał.

Posłuchaj

Wspomnienie profesora Walerego Pisarka (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak mawiał prof. Pisarek: "język polski jest w nas i my jesteśmy językiem polskim". To dzięki niemu powstała Rada Języka Polskiego, której przez lata przewodził. To w dużej mierze dzięki jego determinacji udało się przygotować ustawę o języku polskim. To z jego inspiracji Krystyna Bochenek zorganizowała najpopularniejszą masową zabawę językową – Ogólnopolskie Dyktando. Odszedł jak aktor na scenie, tuż przed laudacją, którą miał wygłosić na cześć tegorocznego "Ambasadora Polszczyzny", pisarza Jacka Bocheńskiego.

barańczak pap 1200.jpg
Barańczaka powrót w wielkim stylu

– Profesor zmarł na posterunku, zawsze o tym marzył. Powiedział mi, że nie chce umierać w łóżku, w szpitalu. Chciał odejść, chodząc i żyjąc w pełni – wspomina ks. prof. Wiesław Przyczyna. – Gdy poznałem profesora Pisarka, byłem jeszcze studentem. Przyjechał do Krakowa, już jako doktor, i prowadził wykład o badaniach semantycznych Osgooda. Ten szczupły człowiek z wąsem zrobił na mnie wtedy wielkie wrażenie. Później, gdy prowadziłem swoje własne badania, zacząłem z nim korespondować – opowiada prof. Jerzy Bralczyk.

Profesor Walery Pisarek był nie tylko ważnym i wpływowym naukowcem, ale również blisko związanym z innymi człowiekiem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w któryej dwóch jego wybitnych współpracowników dzieliło się z Piotrem Legutko wspomnieniami związanymi ze zmarłym niedawno językoznawcą.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego), ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna (profesor nauk teologicznych, członek Rady Języka Polskiego)
Data emisji: 14.12.2017
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Polecane