Wspomnienie profesora Walerego Pisarka
2017-12-15, 16:12 | aktualizacja 2017-12-16, 15:12
Prof. Walery Pisarek był najwybitniejszym polskim językoznawcą przełomu wieków. Nie tylko ze względu na dorobek naukowy, słowa wypowiedziane i napisane, ale czyny, jakich dokonał.
Posłuchaj
Jak mawiał prof. Pisarek: "język polski jest w nas i my jesteśmy językiem polskim". To dzięki niemu powstała Rada Języka Polskiego, której przez lata przewodził. To w dużej mierze dzięki jego determinacji udało się przygotować ustawę o języku polskim. To z jego inspiracji Krystyna Bochenek zorganizowała najpopularniejszą masową zabawę językową – Ogólnopolskie Dyktando. Odszedł jak aktor na scenie, tuż przed laudacją, którą miał wygłosić na cześć tegorocznego "Ambasadora Polszczyzny", pisarza Jacka Bocheńskiego.
– Profesor zmarł na posterunku, zawsze o tym marzył. Powiedział mi, że nie chce umierać w łóżku, w szpitalu. Chciał odejść, chodząc i żyjąc w pełni – wspomina ks. prof. Wiesław Przyczyna. – Gdy poznałem profesora Pisarka, byłem jeszcze studentem. Przyjechał do Krakowa, już jako doktor, i prowadził wykład o badaniach semantycznych Osgooda. Ten szczupły człowiek z wąsem zrobił na mnie wtedy wielkie wrażenie. Później, gdy prowadziłem swoje własne badania, zacząłem z nim korespondować – opowiada prof. Jerzy Bralczyk.
Profesor Walery Pisarek był nie tylko ważnym i wpływowym naukowcem, ale również blisko związanym z innymi człowiekiem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy, w któryej dwóch jego wybitnych współpracowników dzieliło się z Piotrem Legutko wspomnieniami związanymi ze zmarłym niedawno językoznawcą.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego), ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna (profesor nauk teologicznych, członek Rady Języka Polskiego)
Data emisji: 14.12.2017
Godzina emisji: 21.09
ml/gs