Pat koalicyjny w Niemczech. Będą nowe wybory?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pat koalicyjny w Niemczech. Będą nowe wybory?
Jak przyznaje gość "3 stron świata" ze względu na problemy koalicyjne kanclerz Niemiec z polityka rządzącego stała się politykiem zarządzającymFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

SPD usiadło do rozmów koalicyjnych z CDU/CSU. – Chadecja jest zainteresowana tym, żeby do wielkiej koalicji doszło. Patrząc na wyniki wyborów nie chce ich powtórki. Nie wiadomo czy radykalne partie nie zyskają większego poparcia – ocenia prof. dr hab. Piotr Madajczyk, przyznając, że chadecja gotowa jest na wiele ustępstw.

Posłuchaj

Pat koalicyjny w Niemczech. Będą nowe wybory? (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

cdu_1200.jpg
Będzie koalicja "light" chadeków i socjaldemokratów?

– Gdyby chadecja zaaprobowała propozycje socjalne SPD m.in. dotyczące emerytur, ubezpieczenia zdrowotnego, dodatków dla matek to mówimy o setkach miliardów, które są w grze, ale za jeszcze jedną wielką koalicję socjaldemokracja może zapłacić cenę całkowitego zagubienia programowego - przewiduje gość Ernesta Zozunia. Będąc w opozycji, mimo wszelkich trudności, nieco łatwiej można się na nowo określić.

W wyniku wrześniowych wyborów do niemieckiego parlamentu największym klubem będzie CDU/CSU z 246 mandatami, SPD ma 153 miejsc, AfD – 94, FDP – 80, Lewica – 69, a Zieloni – 67.

Dlaczego mimo mijających miesięcy wciąż nie ma koalicji w Niemczech? Jak długo kraj może funkcjonować bez nowego rządu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: prof. dr hab. Piotr Madajczyk ( Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 14.12.2017
Godzina emisji: 16.48

gs/kh


Polecane