Czy nad ustawami o KRS i SN należałoby dłużej popracować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy nad ustawami o KRS i SN należałoby dłużej popracować?
Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki (L) przemawia w Senacie, 14.12.2017. Senat wznowił debatę nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym, autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Foto: PAP/Leszek Szymański

W Senacie debata nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Przed Senatem demonstracje.

Posłuchaj

Czy nad ustawami o KRS i SN należałoby dłużej popracować? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Według profesora Adama Strzembosza obie ustawy są niezgodne z konstytucją. Wątpliwości ma również Ministerstwo Sprawiedliwości, które obawia się, jak zadziała skarga nadzwyczajna i czy warto upierać się przy skróceniu kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.


duda morawiecki PAP 1200.jpg
Czy zmiana na stanowisku premiera to dobra zmiana?

– Tworząc przy Okrągłym Stole dotychczasowy kształt przepisów o wyborze sędziów, kierowaliśmy się doświadczeniami z PRL, kiedy to ówczesne władze próbowały wpływać na orzecznictwo sądowe. Chcieliśmy temu przeciwdziałać. Kontrola nad sądami jest instancyjna, nie powinno być nadzoru polityków nad sędziami – mówi prof. Adam Strzembosz.

– Stare przysłowie mówi: "pośpiech jest potrzebny tylko przy łapaniu pcheł". W tak ważnych sprawach jak sądownictwo absolutnie nie można się spieszyć. Z drugiej jednak strony, będąc obiektywnym, nie było w przypadku ustaw o KRS i SN pośpiechu. Prace nabrały tempa teraz, i w Senacie idzie to chyba za szybko – analizuje prof. Piotr Kruszyński.

Na antenie wypowiadali się także inni eksperci oraz nasi słuchacze. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Adam Strzembosz (sędzia, I prezes Sądu Najwyższego), prof. Adam Grzegorczyk (wykładowca, Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Paweł Grzelak (pracownik 4P research mix), prof. Piotr Kruszyński (karnista), dr Kazimierz Kik (politolog), Filip Pazderski (analityk Instytutu Spraw Publicznych)
Data emisji: 14.12.2017 
Godzina emisji:
 12.09

ml/gs


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:
 

Polecane