"Akcja Wisła". Wielkie przesiedlenie 1947 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Akcja Wisła". Wielkie przesiedlenie 1947 roku
Zdj. ilustracyjneFoto: Everett Historical/Shutterstock.com

"Akcja Wisła" była operacją wojskową, przeprowadzoną w latach 1947-50. W zamyśle skierowana była przeciwko ukraińskim nacjonalistom na wschodnich terenach powojennej Polski. W konsekwencji wysiedlono około 140 tysięcy osób.

Posłuchaj

"Akcja Wisła". Wielkie przesiedlenie 1947 roku (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wysiedleni. Akcja Wisła 1947" autorstwa Krzysztofa Ziemca/mat. prasowe "Wysiedleni. Akcja Wisła 1947" autorstwa Krzysztofa Ziemca/mat. prasowe

– Ci ludzie musieli spakować wszystko, co mieli, do przywiezionej przez wojsko drewnianej skrzyni i w trzy godziny opuścić swoje domy – opowiada Krzysztof Ziemiec, autor książki "Wysiedleni. Akcja Wisła 1947". – Wschodnia część naszego kraju była dosyć mocno skolonizowana przez oddziały UPA. Patrząc na to, co dzieje się choćby we współczesnej Katalonii, można powiedzieć, że żaden rząd centralny nie może sobie pozwolić, niezależnie od barw politycznych i kontekstu, na taką wewnętrzną rebelię, która groziłaby oderwaniem jakiegoś regionu od macierzy czy zajęciem tegoż przez jakieś siły odśrodkowe. Nie umniejsza to jednak krzywdy, którą wyrządzono osobom absolutnie postronnym – mówi dziennikarz.

Krzysztof Ziemiec odbył podróż po południowo-wschodniej Polsce, Warmii, Mazurach, Pomorzu. Był wszędzie tam, gdzie osiedlali się ludzie wyrzuceni 70 lat temu z własnych domów na wschodzie. – Oni nie mieli nic wspólnego z OUN-UPA. To były niewinne ofiary tej operacji. Z nimi i z ich potomkami chciałem rozmawiać – dodaje.


Hubal_1200.jpg
"Hubal". Legenda ostatniego zagończyka

Więcej na temat książki "Wysiedleni. Akcja Wisła 1947" i wydarzeń lat 1947-50 w dołączonym nagraniu rozmowy.

Ponadto w audycji:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o Wincentym Pstrowskim.
  • Dzieje się historia: Stanisław Łoś "Świat się w mych oczach dwukrotnie zawalił"; Wiesław Mariusz Zieliński "Dzieci w PRL-u" (album).
  • W cyklu Koryfeusze: Kazimierz Prószyński – operator filmowy, wynalazca.
  • Publicystyka Josepha Conrada.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: Krzysztof Ziemiec (dziennikarz, autor książki "Wysiedleni. Akcja Wisła 1947")
Data emisji: 11.12.2017 
Godzina emisji: 23.08

ml/mk

Polecane