Czarny Ląd bez tajemnic. Piękno Zanzibaru i mądrość kangi
2017-12-10, 11:12 | aktualizacja 2017-12-10, 12:12
– Kanga to strój-symbol w całej Afryce Wschodniej, szczególnie na wybrzeżu Suahili, zwłaszcza w Zanzibarze. To rodzaj stroju – kolorowej chusty czy spódnicy – który potrafi mówić. Na każdej kandze o określonym wzorze jest wydrukowana sentencja w języku suahili – opowiada Beata Lewandowska-Kaftan.
Posłuchaj
Na kangi trafiają cytaty z poezji, przysłowia takiej jak "Dobroć nigdy się nie psuje" czy też "Miłość jest światłem życia". Zdarzają się kangi z przesłaniem feministycznym czy też... politycznym. – Partie polityczne w czasie kampanii wyborczych masowo rozdawały kangi ze swoimi znakami i wizerunkami kandydatów. Zdarza się często, że tył spódnicy Afrykanki pracującej w polu, wypięty ku słońcu, zdobi wizerunek polityka, czasem aktualnego prezydenta – dodaje gość Pawła Drozda. Kanga bardzo często jest także ofiarowywana jako prezent, pełni funkcję zbliżoną do naszej kartki z życzeniami. Pełni także rolę całunu okrywając trumnę zmarłego podczas ostatniej drogi.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Beatą Lewandowską-Kaftan, która opowiadała również o połowach ośmiornic i uprawie pól algowych na dnie oceanu. W audycji też rozmowa z Jędrzejem Cyganikiem, podróżującym cieślą i filologiem polskim. Jego doświadczeniem są trudności oceny, w którym momencie jesteśmy jeszcze gośćmi, a kiedy stajemy się częścią lokalnej społeczności. W programie opowiada o swoim bywaniu w Kanadzie i Rosji.
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Beata Lewandowska-Kaftan (autorka książki "Zanzibar. Wyspa skarbów. Opowieści ze świata Suahili"), Jędrzej Cyganik (podróżujący cieśla i filolog polski)
Data emisji: 10.12.2017
Godzina emisji: 8.09
gs/jp