Joanna Siedlecka – najskuteczniejszy detektyw polskiej literatury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Siedlecka – najskuteczniejszy detektyw polskiej literatury
Joanna SiedleckaFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Literatura jest punktem wyjścia, ale mnie interesuje człowiek – podkreśliła w rozmowie z Maciejem Pawlickim autorka biografii znanych pisarzy.

Posłuchaj

Joanna Siedlecka – najskuteczniejszy detektyw polskiej literatury (Cogito ergo.../Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Joanna Siedlecka debiutowała w 1971 roku na łamach prasy studenckiej. W latach 1975-1981 była etatowym pracownikiem redakcji tygodnika studenckiego "itd", potem tygodnika "Kultura". Współpracowała m.in. z Ryszardem Kapuścińskim, Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. Jest autorką biografii Zbigniewa Herberta, Jerzego Kosińskiego, Witolda Gombrowicza i Witkacego.

Najbardziej znana jej książka to "Pan od poezji", nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003 biografia Zbigniewa Herberta.  To, co mnie w nim intrygowało, to była jego tajemniczość. Dlatego się za niego wzięłam. Ta tajemniczość mi się podobała. Teraz mamy takie czasy, że pisarze się bardzo "sprzedają", mówią za dużo o swojej prywatności  mówiła w Trójce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Macieja Pawlickiego z Joanną Siedlecką, w której pisarka opowiedziała o bohaterach swoich książek, m.in. o żartach Herberta i kłamstwach Kosińskiego.

Muzycznie spotkanie uświetnili Dorota Miśkiewicz i Piotr Orzechowski.

***

Było to już piętnaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…"  pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności.

Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Jerzy Grunwald, Ryszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Marcin Wolski, Krzysztof Zanussi, Arkadiusz Gołębiewski, bracia Łukasz i Paweł Golcowie i Antonina Krzysztoń.

Audycja powstaje we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Joanna Siedlecka (biografka, pisarka, reportażystka)
Data emisji: 23.12.2017
Godzina emisji: 16.08

kk/mk

Polecane