Jak zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski?
Dostawa amerykańskiego skroplonego gazu do Gazoportu w Świnoujściu i zapowiedź kolejnych transportów LNG wzbudziła zainteresowanie opinii publicznej. Po raz pierwszy po wojnie Polska podjęła działania w celu uniezależnienia się od jedynego, rosyjskiego dostawcy i jego surowca.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock
Jakie dalsze kroki powinniśmy poczynić, aby zadbać o pełne bezpieczeństwo energetyczne kraju?
Witold Michałowski, redaktor naczelny pisma "Rurociągi", zaznaczył, że jest przeciwny uprzywilejowaniu jednego surowca. – Mamy niezwykle bogate złoża energii geotermalnej. Jest także temat energii pozyskiwanej z hydratów metanu – wskazał w audycji "Trójka na poważnie".
Prof. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego zauważył, że należy obrać kierunek inwestowania w odnawialne źródła energii, ale proces ten będzie trwał wiele lat. – Jeszcze długo węgiel będzie naszym podstawowym nośnikiem. (...) Górnictwo ma przyszłość, ale musi się zmieniać – stwierdził.
Z prof. Soroką zgodził się prof. Zbigniew Wrzesiński. – Nie możemy lekceważyć skarbów naturalnych, które posiadamy. Takim skarbem jest węgiel. Musimy znaleźć rozwiązania technologiczne pozwalające na to, by w dalszym ciągu wykorzystywać węgiel do pozyskania energii – powiedział.
Z kolei dr. Olgierdowi Bagniewskiemu bliższe są poglądy redaktora Michałowskiego. – Należy korzystać z różnych źródeł energii, a nie tylko z węgla – ocenił. – Nie jestem przeciwny rozwojowi technologii węglowych, ale gospodarka opiera się na rachunku ekonomicznym: powinno wygrać to, co będzie tańsze na dłuższą metę – oznajmił.
Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji, w której rozmawialiśmy m.in. o amerykańskim gazie.
***
Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Witold Michałowski (redaktor naczelny pisma "Rurociągi" od wielu lat zajmujący się problemami magistral przesyłowych i energetyki odnawialnej), prof. Zbigniew Wrzesiński (pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej), prof. Paweł Soroka (koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego) i dr Olgierd Bagniewski (ekspert ekonomicznych projektów energetycznych)
Data emisji: 4.12.2017
Godzina emisji: 0.05
kk/iwo