Zamach w Egipcie. "To pierwszy atak na muzułmańską ludność cywilną"
2017-11-25, 18:11 | aktualizacja 2018-01-28, 12:01
– W tym zamachu mamy jedno novum: jest on skierowany przeciw muzułmańskiej społeczności cywilnej. Dotychczas w tym rejonie atakowano jednostki wojskowe czy posterunki policji – mówi w Trójce Jan Natkański, były ambasador RP w Egipcie.
Posłuchaj
Ponad 300 osób zginęło w piątkowym zamachu w meczecie na Półwyspie Synaj. To najbardziej krwawy zamach we współczesnej historii Egiptu.
W piątek tuż po modlitwach, kiedy meczet był wypełniony ludźmi, wybuchła bomba, potem napastnicy rozpoczęli ostrzał. Do zamachu doszło w meczecie, do którego uczęszczają wyznawcy sufizmu, czyli muzułmańskiego mistycyzmu. Już wcześniej byli oni prześladowani przez islamistycznych bojowników w regionie, w tym przez lokalny odłam Państwa Islamskiego (IS). Dżihadyści uważają wyznawców sufizmu za heretyków.
Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział, że władze Egiptu odpowiedzą sprawcom ataku na meczet z "brutalną siłą". Kilka godzin później egipskie siły powietrzne dokonały nalotów na północy Półwyspu Synaj - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa i świadkowie.
Do ataku nie przyznała się żadna organizacja terrorystyczna, ale najprawdopodobniej, był to kolejny zamach organizacji Prowincja Synaj, lojalnej wobec IS. Grupa ta wzięła na siebie odpowiedzialność za najkrwawsze zamachy w regionie z ostatnich lat, w tym za atak bombowy z 2015 roku na rosyjski samolot czarterowy lecący do Petersburga, w którym zginęły 224 osoby.
Sytuacja na półwyspie Synaj pogorszyła się po obaleniu w 2013 roku przez ówczesnego dowódcę sił zbrojonych Sisiego wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego szefa państwa Mohammeda Mursiego. Po ataku prezydent kraju Abd el-Fatah es-Sisi zwołał też specjalne spotkanie sił bezpieczeństwa. Egipski rząd ogłosił 3-dniową żałobę narodową. Słowa współczucia i kondolencje, płyną do Egiptu z całego świata. Zamach potępił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Amerykański prezydent nazwał go "okropnym i tchórzliwym".
W audycji również:
- Rzeźnik Sarajewa Ratko Mladić skazany na dożywocie. Co ten wyrok mówi o międzynarodowej sprawiedliwości?
- Niemcy bez umowy koalicyjnej. Kolejne wybory czy powrót do wielkiej koalicji?
- Papież Franciszek w drodze do Birmy i Bangladeszu. Co powie na temat losu muzułmańskiej mniejszości Rohingya?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Jan Natkański (były ambasador RP w Egipcie), Adam Balcer (WiseEuropa), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Krzysztof Renik (Polskie Radio)
Data emisji: 25.11.2017
Godzina emisji: 15.07
IAR/mk