Klaudiusz Ptolemeusz, św. Józef i… andruty, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Kaliszu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klaudiusz Ptolemeusz, św. Józef i… andruty, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Kaliszu
KaliszFoto: Henryk Sadura/Shutterstock.com

Tym razem w ramach akcji "Trójka wraca do korzeni" zabraliśmy naszych słuchaczy do Kalisza. Po tym mieście radiowo oprowadził Państwa reporter Mariusz Krzemiński. 

Posłuchaj

Kontrowersje wokół wieku Kalisza (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jest jednym z najstarszych miast w Polsce, a nawet – według Jana Długosza – najstarszym. To tu produkowano najsłynniejsze polskie fortepiany Calisia, tu też znajdziemy pierwszą w kraju ulicę z inteligentnym oświetleniem – mówił Mariusz Krzemiński, który w czwartek 23 listopada odwiedził z reporterskim mikrofonem Kalisz. A to wszystko w ramach cyklu "Trójka wraca do korzeni".

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili kilkanaście miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelpin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę, Krościenko i Żywiec. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 23 listopada w Kaliszu. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych i zwyczajach mieszkańców miasta położonego w południowo-wschodniej Wielkopolsce, które uważane jest za "najstarsze polskie miasto". Oczywiście jest to skrót myślowy, odnoszący się do faktu posiadania przez Kalisz najstarszej, pośród wszystkich polskich miast, pisanej metryki – wystawionej w II w. n.e. przez Klaudiusza Ptolemeusza, greckiego uczonego i filozofa w jego dziele "Geographia".

Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporter Programu 3 – Mariusz Krzemiński – zaprosił do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników i animatorów kultury – jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Kalisza i okolic. Było również o sanktuarium św. Józefa z – uważanym za cudowny – obrazem św. Rodziny, ale też o słynnych fortepianach Calisia i miejscowym przysmaku – andrutach kaliskich – cienkich, lekko słodkich waflach uwielbianych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.


. .

Relacje te wyemitowaliśmy w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki": o godz. 6.20, 7.40, 16.20, 17.10 i 18.35.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych tygodniach Program 3 odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Polecane