Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja?
Mieszkańcy 300 kenijskich wiosek będą otrzymywać wsparcie finansowe przez 12 latFoto: Glow Images/East News

Organizacja GiveDirectly stworzona przez firmy z Doliny Krzemowej postanowiła wypłacać pieniądze wszystkim Kenijczykom. To tzw. bezwarunkowy dochód podstawowy. Celem projektu jest podniesienie poziomu życia najuboższych. Nie wszyscy jednak są zachwyceni taką inicjatywą.

Posłuchaj

Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– To nie jest dobry pomysł. Jeśli dasz mi pieniądze za nic, wydam je lekką ręką. A jeśli na nie zapracuję, będę je szanował – mówi jeden z mieszkańców Kenii.

– Jestem taksówkarzem. Żeby zarobić tyle, ile dostałem, musiałbym pracować ponad rok. To ogromna pomoc. Biednym brakuje pieniędzy, więc wiedzą, jak najlepiej je wykorzystać – stwierdza inny mieszkaniec afrykańskiego państwa.

Czy wypłacanie wszystkim mieszkańcom kraju równej sumy pieniędzy jest niezbędnym wsparciem, czy raczej demotywuje i zniechęca do pracy? Czy wprowadzenie takich rozwiązań postulowano w zamożnych społeczństwach? Czy tego typu praktyka sprawdziłaby się w Polsce?

O te kwestie pytał Trójkowy reporter Łukasz Karusta. Wśród osób udzielających mu odpowiedzi byli politycy, działacze społeczni, pracownicy naukowi i zwykli obywatele – Kenijczycy, Amerykanie i Polacy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Łukasz Karusta 
Data emisji: 21.11.2017 
Godziny emisji: 6.22

iwo

Polecane