SDP wobec rezolucji niemieckich dziennikarzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
SDP wobec rezolucji niemieckich dziennikarzy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rad K/Shutterstock.com

W ostatnich dniach Niemiecki Związek Dziennikarzy (DJV) ogłosił swoją rezolucję na temat sytuacji mediów w Polsce. Ich opinia jest krytyczna i sugeruje, że wolność dziennikarzy w naszym kraju jest konsekwentnie ograniczana. Uchwałę DJV skrytykowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nazywając je przekłamywaniem faktycznej sytuacji.

Posłuchaj

SDP wobec rezolucji niemieckich dziennikarzy (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

– Obraz uchwały zjazdu niemieckich dziennikarzy o sytuacji mediów w Polsce to ważny dokument. Niestety, jest to obraz nieprawdziwy; fałszujący to, co się dzieje w polskich mediach – mówi Zbigniew Rytel, członek zarządu głównego SDP. Dziennikarze ze Stowarzyszenia bardzo krytycznie odnoszą się do opinii niemieckich kolegów i wytykają im, że jest ona niezwykle nieobiektywna i tendencyjna. – Sam zostałem poproszony o wywiad dla Deutsche Welle. Odniosłem się w nim do rezolucji DJV i opowiedziałem jaka jest faktyczna sytuacja mediów w Polsce. Niestety, wywiad ten nie został opublikowany, stworzono jedynie jego opracowanie, z którego wynika tylko tyle, że Krzysztof Skowroński nie zgadza się z rezolucją DJV. Można powiedzieć, że to mocna manipulacja – opowiada Krzysztof Skowroński, prezes SDP.

Zasadne wydaje się pytanie: skąd Niemcy czerpią informacje na temat polskich mediów? – Dlaczego dziennikarz, szef związku zawodowego, który ma dostęp do wielu źródeł, korzysta tylko z jednego, takiego, które uzasadni jego tezę? – pyta Zbigniew Rytel. – Przez 27 ostatnich lat głos z Polski szedł na świat z ledwie kilku redakcji. Z nich wiedzę czerpią niemieckie gazety, a z tych czerpie ją Frank Überall, prezes DJV. Źródła te mówią, że w Polsce tworzą się rządy totalitarne, że dziennikarze są szykanowani, a Niemcy im wierzą. Trzeba pokazać, że ten głos jest skażony i nieprawdziwy – odpowiada Krzysztof Skowroński.

Czy da się poprawić opinię o polskich mediach za naszą zachodnią granicą? Czy swoboda dziennikarzy w Polsce faktycznie jest konsekwentnie ograniczana? Zapraszamy do słuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójka na poważnie   
Prowadzi: Wojciech Reszczyński   
Goście: dr Jolanta Hajdasz (dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Krzysztof Skowroński (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Zbigniew Rytel (członek zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich)
Data emisji: 20.11.2017
Godzina emisji: 0.04

ml/gs

Polecane