Chuligan artystą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chuligan artystą?
Fragment plakatu promującego Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje"Foto: mat. prasowe

Czy chuligan może być artystą? Wielu pisarzy, muzyków, performerów wiodło burzliwe życie i miało konflikty z prawem.

Posłuchaj

Chuligan artystą? (Sztuka Kochana/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Bunt wobec reguł społecznych często idzie w parze z zainteresowaniem sztuką jako medium wyrażania negatywnych emocji, sprzeciwu. Jednocześnie dziś figura chuligana stała się kulturową kliszą. Wypada, a może trzeba być chuliganem, bo to dobrze reklamuje książkę czy płytę, podnosi sprzedaż. Czy dzisiejsi chuligani kultury naprawdę chuliganią, czy tylko kreują się na takich, aby zwrócić na siebie uwagę?

Pretekstem do rozmowy na ten temat jest rozpoczynający się w przyszłym tygodniu Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". Patronami tegorocznej edycji są kulturalni chuligani, czyli "prekursorzy, kontestatorzy, reprezentanci kontrkultury czy też kultury alternatywnej, którzy na przestrzeni XX wieku inspirowali rzesze i wywoływali w odbiorcach głód zmiany".

– W tym roku chcemy opowiedzieć o falach muzycznej kontestacji, które rodziły się w 30-letnich odstępach. Wiązały się one z mitem buntu przeciwko temu co wysokie. Powstawały nisko, stawiały na autentyczność i stopniowo przechodziły do nurtu kultury wysokiej. Te trzy fale to jazz lat trzydziestych, bigbit lat sześćdziesiątych i hip-hop lat dziewięćdziesiątych – mówi w audycji prof. Dariusz Gawin, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego i wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, instytucji organizujących festiwal. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której szukamy odpowiedzi na pytanie o to, kto jest prawdziwym kulturalnym chuliganem, a kto zwykłą kulturalną bandyterką.

***

Tytuł audycji: Sztuka Kochana
Prowadzi: Marek Kochan
Gość: Dariusz Gawin (szef Instytutu Stefana Starzyńskiego, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 19.11.2017
Godzina emisji: 20.07


Polecane