Toto Riina. Człowiek, który zmienił oblicze mafii
2017-11-18, 17:11 | aktualizacja 2017-11-18, 21:11
– Toto Riina grał zbyt brutalnie. Przekształcił sąsiedzką wspólnotę, chroniącą własne interesy, w terrorystyczną, pełną przemocy organizację – mówi dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
W szpitalu więziennym w Parmie w wieku 87 lat zmarł najpotężniejszy boss sycylijskiej Cosa Nostry Salvatore "Toto" Riina. Za zbrodnie odsiadywał 26 wyroków więzienia. Ze względu na okrucieństwo miał przydomek "Bestia".
Urodził się w chłopskiej rodzinie w miasteczku Corleone, uważanym za matecznik Cosa Nostry. W latach 70. został lokalnym mafijnym bossem. Po trwającej 10 lat wojnie klanów, w której zginęło ponad 200 osób, Riina stanął na czele całej sycylijskiej mafii.
Z jego inicjatywy mafia na początku lat 90. przeprowadziła serię zamachów skierowanych przeciw instytucjom i funkcjonariuszom państwa, między innymi w Rzymie, Bolonii i Florencji. W Palermo zginęli w nich dwaj zwalczający mafię słynni śledczy Giovanni Falcone i Paolo Borselino. Riina został schwytany w Palermo w 1993 roku. Zdaniem śledczych kierował Cosa Nostrą również z więzienia.
– Cały problem z mafią sycylijską polega na tym, że jest ona umocowana politycznie. Ma swoich przedstawicieli, protektorów, interlokutorów po stronie świata polityki – mówi dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego, i wyjaśnia w "Raporcie o stanie świata" genezę związków świata mafii i polityki. Odpowiada również na pytanie, czy śmierć mafijnego bossa oznacza koniec Cosa Nostry.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy również inne tematy:
- Czy to rzeczywiście polityczny koniec Roberta Mugabego? Czy niezniszczalny dotąd dyktator Zimbabwe znów wyprowadzi w pole swoich przeciwników?
- Dramatyczny los uchodźców w Jordanii i Libii. Dlaczego umowa Unii Europejskiej z Libią nie rozwiązuje problemu afrykańskich migrantów?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Jędrzej Czerep (afrykanista, UKSW), Marcin Żyła (dziennikarz "Tygodnika Powszechnego"), dr Piotr Podemski (italianista, UW)
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk (Polskie Radio)
Data emisji: 18.11.2017
Godzina emisji: 15.08
IAR/mk/ab