Jakub Małecki "Rdza". Nowa powieść w paśmie przedpołudniowym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakub Małecki "Rdza". Nowa powieść w paśmie przedpołudniowym
Danuta Stenka i Bartosz Porczyk czytają "Rdzę"Foto: W. Dorosz/PR

Zdarza się, że głośny debiut (o ile nie jest to "łabędzi śpiew") na wiele lat spycha w swój cień późniejsze dokonania. To nie jest ten przypadek.

Posłuchaj

"Rdza" - odcinek drugi
+
Dodaj do playlisty
+

Jakub Małecki (1982) zadebiutował "bez przytupu", "normalnie" – opowiadaniem "Dłonie". Publikował przez lata to tu, to tam, zaliczany był przez ten czas do autorów z kręgu fantastyki. Bywał nominowany do różnych nagród z tej dziedziny, można domyślać się, że czytany również w kręgu sympatyków literatury tego gatunku. Poza ów krąg, jak wydaje się, wyprowadziła go powieść "Dygot" (2015), rok po niej ukazał się tom opowiadań "Ślady" i już w roku następnym wydana została powieść, którą zdecydowaliśmy się przedstawić we fragmentach "na głos" (na dwa głosy). Młodym autorom nie jest u nas łatwo, bo jest ich sporo (przewaga zdolnych pisarek?), ale Jakubowi Małeckiemu pomaga jego "normalność". Człowiek pracujący w banku (po Akademii Ekonomicznej w Poznaniu), pisząc coraz więcej, postanawia zrezygnować z pracy na etacie, ma żonę, nie ma szczególnych wymagań, lubi piec ciasto z czekoladą, jeździ na motorze i… raz na rok coś wydaje. To – w skrócie – jego charakterystyka i – może – "recepta" na sukces.

A czy pamiętamy, że mieliśmy już dwukrotnie okazję poznać jego pióro? Nie pamiętaliśmy, a przecież przełożył dwa genialne tomy Shauna Ushera – "Listy niezapomniane". Jakub Małecki tłumaczy również z języka angielskiego. Oba tomy, we fragmentach, przedstawialiśmy w Trójce, także "na głos" (na dwa głosy). 

O przeczytanie fragmentów "Rdzy" poprosiliśmy panią Danutę Stenkę oraz Bartosza Porczyka. Jest w powieści co prawda jeden narrator, ale "akcja" toczy się w dwóch planach czasowych: współcześnie i w czasie wojny. Oba plany przeplatają się, o czym powiadamiają tytuły rozdziałów, np.: "2002" i "Sześćdziesiąt trzy lata wcześniej". Narrację w planie współczesnym powierzyliśmy młodemu aktorowi, narrację w planie wojennym – dojrzałej aktorce. Ci, którzy przeczytają książkę, odnajdą dodatkowy sens owej opowieści o losach dwojga bohaterów. Najkrócej: w obu losach – wnuczka i babci – pojawiają się pewne analogie.

O muzykę poprosiliśmy laureata Mateusza 2017 ukrywającego się pod pseudonimem Steve Nash. Cytujemy także muzykę Jana Suświłły.

Taka propozycja na późną jesień 2017. Jakub Małecki "Rdza", Wydawnictwo SQN.

"

"Rdza" lepiej czułaby się w wieczornej porze, ale "you can not have everything" :)

Naszą lekturę realizujemy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

***

Na antenie od poniedziałku (20.11) do piątku, około 11.50.

Zapraszamy!

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Olena Hrushevska i Natalia Grzeszczyk.

Polecane