Rugbyści na wózkach. Jak zmienić postrzeganie niepełnosprawnych sportowców?
Celem ostatniej kampanii społecznej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach jest próba zwrócenia uwagi na fakt uprawiania sportu przez osoby poruszające się na wózkach, a także zmiany wizerunku sportowców z niepełnosprawnościami.
Zdj. ilustracyjne
Foto: Mila Supinskaya Glashchenko/Shutterstock.com
Gośćmi audycji "Czas niezwykły" byli organizatorzy akcji "Ty widzisz tylko wózek", która pojawiła się ostatnio na ulicach Warszawy. – Chcieliśmy, by była ona pretekstem do nawiązania i budowania relacji z mediami. Pomysł na kampanię powstał dawno temu, między innymi po to, żeby pokazać, że sport to sport, niezależnie od tego, kto go uprawia – opowiada Agata Etmanowicz z Fundacji Polska Bez Barier.
Pomoc Polskiej Lidze Rugby na Wózkach to jedno z wielu działań Fundacji Aktywnej Rehabilitacji mających na celu pomoc osobom, których życie obróciło się o 180 stopni. Pomaga im odnaleźć się w nowej sytuacji, ucząc podstawowych czynności dnia codziennego. Rugbyści na wózkach trenują tak samo jak inni sportowcy, zmagają się ze sobą, stają oko w oko z rywalami, cieszą się ze zwycięstw i opłakują porażki. Dlaczego więc nie są postrzegani tak samo? – Osoby postronne, które nie miały do czynienia z takim sportem, oglądając mecz szybko zapominają, że patrzą na ludzi, którzy nierzadko mają dość duże trudności nawet z poruszaniem się – tłumaczył zawodnik drużyny Four Kings Warszawa Sławomir Florkowski.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" opowiadaliśmy o pomocy Fundacji "Równi wśród równych" dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i chorobami rzadkimi, w tym SLA.
***
Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Agata Etmanowicz (Fundacja Polska Bez Barier), Sławomir Florkowski (drużyna rugby Four Kings Warszawa, Fundacja Polska Bez Barier), Rafał Skrzypczyk (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)
Data emisji: 14.11.2017
Godzina emisji: 23.08
ml/ab