Jak mówić o losie Piotra Szczęsnego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak mówić o losie Piotra Szczęsnego?
Grób Piotra Szczęsnego na cmentarzu Salwatorskim w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Samospalenie Piotra Szczęsnego w proteście przeciwko polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wielkim dramatem osobistym, ale też wydarzeniem, które wstrząsnęło Polakami.

Posłuchaj

Jak mówić o losie Piotra Szczęsnego? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Piotr Skwieciński zwraca uwagę, że to znak ostrzegawczy dla wszystkich obywateli, niezależnie od strony, po której się znajdują. – Pokazuje niebezpieczeństwa związane z zaostrzaniem oraz radykalizacją postaw wywołanych przez obecny konflikt. Kiedy politycy lub dziennikarze w bardzo ostry sposób oceniają rzeczywistość, to często jest to gra. Nie oznacza to, że nie zgadzają się ze sobą, ale w ramach reguł gry wyostrzają swoje słowa, często nie zdając sobie sprawy z tego, że odsetek obywateli przyjmuje to na serio – mówi publicysta tygodnika "Sieci". – Mam nadzieję, że efektem śmierci Piotra Szczęsnego mogłoby być stonowanie tych słów, złagodzenie radykalizmu własnych ocen i wystąpień.

– Od długiego czasu mówię: "ludzie, opamiętajcie się", bo to może mieć konsekwencje – mówi dominikanin, ojciec Paweł Krupa. – Od agresji słownej do czynów jest krótka droga. 

– Samobójstwo to temat, który niechętnie jest poruszany publicznie. To ma racjonalne uzasadnienie. Wiele osób uważa, że nie należy opowiadać o samobójstwach ani sposobach ich popełniania, bo wtedy można powiększyć ich liczbę. W przypadku tej tragedii dyskusja dotyczyła jeszcze czegoś innego: było to samobójstwo polityczne czy też nie? Co to znaczy, że coś jest polityczne? – zastanawia się Karolina Wigura, dziennikarka internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".

Jak patrzeć na tak dramatyczny gest sprzeciwu wobec polityki władz w demokratycznym państwie? Czy to samobójstwo zmieni debatę społeczną w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w "Klubie Trójki". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: o. Paweł Krupa (dominikanin), Piotr Skwieciński ("Sieci"), Karolina Wigura ("Kultura Liberalna")
Data emisji: 14.11.2017
Godzina emisji: 21.10

ab/gs

Polecane