"Jestem narodowym alibi". Legenda i prawda o Irenie Sendlerowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jestem narodowym alibi". Legenda i prawda o Irenie Sendlerowej
Irena SendlerowaFoto: By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Irena Sendlerowa była wielką polską bohaterką ratującą Żydów w czasie Zagłady. Jak legenda ma się do prawdy o tej wspaniałej i skomplikowanej postaci? Co jej historia mówi o postawach Polaków wobec Żydów w latach okupacji hitlerowskiej? 

Posłuchaj

"Jestem narodowym alibi" – legenda i prawda o Irenie Sendlerowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Na rynku ukazała się biografia Ireny Sendlerowej, w której Anna Krystyna Bikont opisuje nie tylko wojenne losy głównej bohaterki, ale także to, jak wyglądał stosunek polskiej ludności do ratowania Żydów.

– Nie ma takiej osoby z tamtego okresu, która nie zetknęłyby się z donosicielami. Szmalcownictwo było niezwykle powszechne i nie był to margines. Bezkarność tych ludzi trwała długo, bo Polskie Państwo Podziemne zajęło się tym tematem dopiero w 1944 roku. Z książki Anny Bikont widać, jak trudno było ukrywać Żydów i pomagać im, jak duży wysiłek był potrzebny, by ukryć choć jedną osobę. Sama Irena Sendlerowa powiedziała, że "łatwiej było ukryć czołg pod dywanem niż jedno dziecko" – mówi prof. Dariusz Libionka.


Okładka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont Okładka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont

– Gdyby cały ten, nazwijmy to, "konflikt" odbywał się między szmalcownikami a Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, to udałoby się uratować znacznie więcej ludzi. Problem leżał w "szarej strefie" między nimi. Niemcy nie umieli rozpoznawać Żydów. Polacy robili to niemal bezbłędnie. Większość nie została ujawniona przez szmalcowników, a przez osoby, które gdzieś w kawiarni, na ulicy, krzyknęły w obecności okupantów "Jude!" – zauważa z kolei Anna Krystyna Bikont.

Wielkość czynu Ireny Sendlerowej nie podlega dyskusji. Ona sama i jej przyjaciele z Rady Pomocy Żydom "Żegota" pomogli uratować tysiące ludzkich istnień. Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy, w której szerzej mówimy o tej niezwykłej postaci i trudnych czasach, w których przyszło jej żyć.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Anna Krystyna Bikont (autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu"), prof. Dariusz Libionka (historyk, badacz historii Holokaustu)
Data emisji: 13.11.2017
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Polecane