Czy Rosja może zagrozić stabilizacji Unii Europejskiej?
2017-11-13, 17:11 | aktualizacja 2017-11-20, 20:11
Nie tylko USA ujawniają ogromną skalę ingerencji Rosjan w serca i umysły amerykańskich wyborców. Teraz Hiszpania oskarża Kreml o podsycanie konfliktu w Katalonii.
Posłuchaj
Europarlamentarzyści apelują o zwiększenie finansów na walkę z rosyjską propagandą, podkreślając, że bez tego konfrontacja Unii z dezinformacją Kremla przypominać będzie pojedynek Dawida z Goliatem. Rozmawiali o tym unijni ministrowie spraw zagranicznych. Zakończyło się, jak na razie, na dyskusji, ale pytanie pozostaje: czy rosyjska propaganda zagraża fundamentom europejskiej demokracji?
– Trzeba zacząć od tego, że Rosjanie odkryli słabość systemów demokratycznych, wolnorynkowych mechanizmów wzmacnianych poprzez procesy globalizacyjne, czyli między innymi poprzez umocnienie się mediów społecznościowych. Tu nie chodzi o to, że Rosjanie są tak silni, ale o to, że Zachód jest tak słaby, bo nie zauważył potencjalnego zagrożenia wynikającego z powszechnego dostępu do internetu. Nie każdy potrafi odczytywać i selektywnie odbierać informacje – tłumaczy dr Agnieszka Bryc z UMK.
Internet miał umożliwić dostęp do wolnej debaty. Niestety, jak pokazują ostatnie wydarzenia, jest też nowoczesnym i skutecznym narzędziem walki. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Czy państwa zachodnie są w stanie skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej ofensywie w sieci? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.
***
Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Gość: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 13.11.2017
Godzina emisji: 16.46
ml/mk