Dzień z Manic Street Preachers

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień z Manic Street Preachers
Manic Street Preachers w Brighton w 2004 roku, fot. Wikipedia

40 lat temu urodził się James Dean Bradfield - współzałożyciel, gitarzysta i wokalista Manic Street Preachers. Z tej okazji w środę w Trójce królować będzie muzyka tego zespołu, a w całości poświęcimy mu Akademie Muzyczne Trójki o 11:15 i 22:00

Manic Street Preachers, to założony w 1986 roku w Walii czteroosobowy zespół rockowy.

Początkowo muzyka i image utrzymane w stylistyce glam rocka (pierwszy album - Generation Terrorists (wyd. 1992), następnie zwrot w kierunku muzyki hardrockowej (drugi album - Gold Against The Soul (wyd. 1993). Trzeci album grupy, The Holy Bible (1994), stał się rozliczeniem ze zbrodniczą historią XX wieku w wymiarze cywilizacyjnym (piosenka Archives of Pain, The Intense Humming of Evil) zarówno jak i indywidualnym rozliczeniem z "chorobami cywilizacyjnymi" (4st7lb traktująca o anoreksji jednego z członków grupy). Kolejne albumy: Everything Must Go (1996), This Is My Truth Tell Me Yours (1998) to zwrot w kierunku melancholijnej, ale wciąż buntowniczej muzyki instrumentalnej, pełnej aranżacji smyczkowych i otwartych przestrzeni muzycznych. Te dwa albumy, jak i kolejne: Know Your Enemy (2001) oraz Lifeblood (2004) nagrano już w trzyosobowym składzie po tajemniczym zniknięciu współautora tekstów i gitarzysty rytmicznego grupy, Richarda Edwardsa a.k.a Richey Jamesa 1 lutego 1995 roku.

W tekstach wyraźnie obecna i podkreślana lewicowa orientacja polityczna członków zespołu, w każdym okresie twórczości zdarzają się piosenki przesycone treściami socjalistycznymi.

Szerokim echem odbiła się i została bardzo skrytykowana wizyta muzyków na Kubie w 2001 roku i koncert jaki się tam odbył, który był manifestem poparcia dla Fidela Castro.

Grupa wydała dwa albumy podsumowujące działalność: Forever Delayed - Manic Street Preachers The Greatest Hits 2002 oraz Lipstick Traces, zbiór b-side'ów singli zespołu 2003.

Manic Street Preachers to zespół niezwykle popularny i powszechnie znany w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Skandynawii i Japonii. Poza tymi krajami nie zdobył bardzo dużej popularności. Łączny nakład sprzedanych płyt grupy to od 5 do 10 milionów egzemplarzy.

Grupę tworzą: James Dean Bradfield (wokal, gitara, muzyka), Nicholas Allen Jones a.k.a Nicky Wire (teksty, gitara basowa) oraz Sean Moore (perkusja, trąbka, muzyka). Współpracuje z nią także Nick Naysmith (instrumenty klawiszowe). (źr. Wikipedia)

Polecane