"Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", czyli Polska inaczej
2017-11-12, 09:11 | aktualizacja 2017-11-12, 11:11
– Powód, dla którego podróżuję, to widoki, krajobrazy. W pewnym momencie stwierdziłem, że nie muszę jechać daleko, żeby zobaczyć dziki krajobraz, jeśli nie do końca znam swój kraj – mówi w Trójce Adam Robiński, autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".
Posłuchaj
![Okładka książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" Adama Robińskiego, wyd. Czarne](http://static.prsa.pl/images/c15e64d5-e973-4d6b-8940-1cd45c5a888e.jpg)
Czym są tytułowe hajstry? – To czarne bociany, kuzyni ptaków, które obserwujemy przy głównych drogach. Kiedyś było ich mnóstwo, a teraz, by je zobaczyć, potrzeba trochę cierpliwości i wiedzy, gdzie ich szukać – tłumaczy autor książki.
Prowadzący audycję Paweł Drozd zauważa, że ważnym bohaterem książki "Hajstry" jest las. – Rzeczywiście, jest sporo miejsc w Polsce, gdzie lasy są poruszające – potwierdza autor i jako przykład podaje puszczę na Pogórzu Przemyskim. – Drzewa są nam potrzebne, bo na nich zbudowaliśmy swój świat. To nie jest relacja dwustronna. Wydaje mi się, że to my potrzebujemy drzew, a drzewa do niczego nas nie potrzebują – podsumowuje Adam Robiński.
W audycji zatrzymaliśmy się również w indyjskiej części Himalajów, skąd po 100 dniach wróciła właśnie para długodystansowych piechurów, Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski.
Na koniec odwiedziliśmy centrum Afryki wraz z Dominikiem Szmajdą, który w styczniu zamierza przejść pieszo w Kongu jeden z największych lasów deszczowych Czarnego Kontynentu.
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Adam Robiński (dziennikarz i autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg"), Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, Dominik Szmajda (podróżnicy)
Data emisji: 12.11.2017
Godzina emisji: 8.07
ab/mz