Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska kultura po odzyskaniu niepodległości
Fragment obrazu "Żniwiarze" Zofii StryjeńskiejFoto: PAP/Paweł Topolski

Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 

Posłuchaj

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dwie dekady wystarczyły, by nadrobić stu dwudziestotrzyletni zastój. Elementem spajającym społeczeństwo zebrane z trzech różnych zaborów była między innymi kultura. O niej właśnie rozmawialiśmy w audycji "Niewidoczna strona sztuki".

W 1925 r. Polacy odnieśli ogromny sukces na słynnej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. – Polski pawilon, tworzony przez artystów z różnych dziedzin, tworzył spójną całość, która zaowocowała Grand Prix właśnie dla samego pawilonu – wspomina historyk sztuki Katarzyna Nowakowska-Sito. Wiele nagród otrzymała wtedy również Zofia Stryjeńska, nazywana "księżniczką malarstwa polskiego".

– Rozbiory dokonały ogromnego spustoszenia kulinarnego, ale tradycja zachowała się na polskim dworze. Odwołuje się ona głęboko do czasów średniowiecznych i do pierwszej polskiej książki kucharskiej "Compendium ferculorum" Stanisława Czarnieckiego – opowiada Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku.

Co dodawało nam wtedy skrzydeł? Czym zapoczątkowana w 1917 r. polska awangarda rywalizowała z folklorem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Bogdan Gałązka (znawca i rekonstruktor polskich tradycyjnych dań)
Data emisji: 11.11.2017
Godzina emisji: 16.08

ab/kh


Polecane